Pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego
24 kwietnia 2017 | 11:27 | ar / bd | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Organizowany po raz pierwszy Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego odbędzie się 30 kwietnia br. To ogólnopolska inicjatywa Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II oraz Fundacji Soar i Fundacji Dabar. Celem tej inicjatywy jest refleksja nad wybranym fragmentem Słowa Bożego. W tym roku będą to cytaty z Listu św. Pawła do Galatów. Hasło wydarzenia brzmi: „Weź i czytaj!”.
Inspiracją do Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego były obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, natomiast jego głównym celem jest, jak zaznaczają organizatorzy, rozwój życia w łasce chrztu świętego. – Chodzi nam o modlitewne czytanie Słowa Bożego. Chcemy, by dla wierzącego chrześcijanina było ono światłem w modlitwie na cały rok. Natchnieniem do podejmowania dobrych działań – powiedział w rozmowie z KAI ks. prof. Henryk Witczyk, pomysłodawca Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego.
Czytaj także: Ks. prof. Henryk Witczyk o Narodowym Dniu Czytania Pisma Świętego
Ma on za zadanie ukazywać Pismo Święte jako kod kulturowy chrześcijańskiej Polski i Europy, pomagać w odkrywaniu zalet wspólnotowego czytania Biblii, ukierunkowywać na modlitwę i medytację wiernych nad wybraną księgą. – Dziś świadomość tego faktu jest bardzo ważna w kontekście penetrującego nasze życie społeczne, polityczne i religijne islamu, który w swojej radykalnej postawie prezentuje zupełnie inne postawy niż te, do których wzywa nas Chrystus i Ewangelia – powiedział ks. Witczyk.
Celem inicjatywy jest także pokazywanie osób, znanych ze swej służby dobru wspólnemu, które w swoim życiu inspirują się Słowem Bożym oraz ich osiągnięć zawodowych. Inicjatywa ma przybliżać najnowsze edycje Pisma Świętego i najlepsze publikacje egzegetyczno-teologiczne, pomocne w samodzielnej interpretacji wybranej księgi biblijnej.
Hasło przewodnie Narodowego Dnia Czytania Pisma Świętego brzmi: „Weź i czytaj!”. Wydarzenie ma charakter ogólnopolski i będzie przeżywane w kościołach we wszystkich diecezjach, a w miarę możliwości także w świeckich instytucjach, stowarzyszeniach, placówkach dydaktyczno-wychowawczych, organizacjach i ruchach.
Tego dnia w kościołach będzie miała miejsce uroczysta lektura fragmentu księgi biblijnej. W tym roku będą to wybrane teksty z Listu do Galatów z odpowiednim nawiązaniem do Niedzieli Biblijnej. Duchowni zachęcają do odczytania ich przed rozpoczęciem Mszy św. Pomysłodawcy wydarzenie wybrali fragment „Listu św. Pawła do Galatów”, ponieważ właśnie w nim pada akcent na Ewangelię, jako źródło wiary chrześcijańskiej, która odróżnia nas od wyznawców innych religii.
– Jak pisze sam apostoł Paweł w Liście do Galatów, poświęcił on całą swoją misję na objawianie Jezusa Chrystusa, jako Zbawiciela każdego człowieka, który przez zmartwychwstanie wnosi wydarzenie, którego nie ma w żadnej innej religii. Apostoł mówi o powołaniu człowieka do zmartwychwstania, do życia z Bogiem w niebie – tłumaczył moderator krajowego Dzieła Biblijnego.
Duchowny zauważył, że zaletą wybranego fragmentu, jest również „szereg wezwań moralnych inspirujących do prawdziwie chrześcijańskiego życia”.
Formularz z potrzebnymi tekstami będzie podany w „Przeglądzie Biblijnym”, który każda parafia otrzyma przed Wielkanocą. W niektórych kościołach odbędzie się również popołudniowa celebracja Słowa Bożego z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, hymnem do Ducha Świętego, odczytaniem fragmentów z Listu do Galatów, krótkim rozważaniem i błogosławieństwem księgą Pisma Świętego.
W parafiach odbędzie się również rozdawanie „Chleba życia” (por. J 6,26-51a), czyli pojedynczych fragmentów Listu do Galatów, by wierni mogli zabrać je do domu, odszukać zaznaczony tekst we własnym Piśmie Świętym, uważnie przeczytać, rozważyć w kontekście swojego powołania i aktualnej sytuacji życiowej. Duchowni zachęcają do nauczenia się go na pamięć i przywoływania w codziennej modlitwie.
Co tydzień na Facebooku i na stronie internetowej Dzieła Biblijnego będzie drukowany kolejny fragment Listu do Galatów z odpowiednim komentarzem egzegetycznym, patrystycznym oraz ikonograficznym. – Będziemy wracać do Listu co tydzień, żeby przemedytować te wspaniałe wersety – podkreślił ks. Witczyk.
Dzieło Biblijne im. św. Jana Pawła II oraz Fundacja im. Rodziny Ulmów „Soar” dostarczą do wszystkich parafii odpowiednią ilość specjalnie przygotowanego biuletynu, który przybliży wiernym List do Galatów oraz pomoże w jego samodzielnej lekturze i medytacji nad jego treścią. Obok tekstu natchnionego będzie w nim zamieszczony komentarz narracyjny, objaśnienia geograficzno-historyczne, orędzie teologiczne i interpretacja w odniesieniu do życia chrześcijan i Kościoła w świecie współczesnym. – Każdy duszpasterz, katecheta, powinien otrzymać od proboszcza biuletyn – podkreślił ks. Witczyk, dodając, że za ok. dwa tygodnie do wszystkich kurii diecezjalnych trafią odpowiednie materiały.
Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego może być przywoływany w kolejnych tygodniach czy miesiącach poprzez zaproszenie parafian na spotkania kręgu biblijnego lub nabożeństwo lectio divina.
11 stycznia 2017 roku inicjatywa ta została przedstawiona abp. Stanisławowi Gądeckiemu. Po zapoznaniu się z jej celami i formą, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski uznał to wydarzenie za potrzebne dopełnienie uroczystości 1050- lecia Chrztu Polski i objął nad nim patronat honorowy.
Do zorganizowania uroczystości na poziomie ogólnopolskim przewodniczący KEP upoważnił pomysłodawców: moderatora krajowego Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II ks. prof. Henryka Witczyka oraz założyciela Fundacji Soar p. Bogdana Romaniuka, inicjatora powstania i budowy Muzeum Rodziny Umów w Markowej.
W diecezjach odpowiedzialnymi za zorganizowanie czytania będą moderatorzy diecezjalni Dzieła Biblijnego upoważnieni do tego przez swojego biskupa, w ścisłej współpracy z nim, a także we współpracy z diecezjalnym referentem ds. duszpasterstwa.
W parafiach księża proboszczowie razem z innymi duszpasterzami, katechetami, członkami zwyczajnymi Dzieła Biblijnego, kręgów biblijnych i lektorów – podejmą trud zorganizowania uroczystego czytania „Listu do Galatów” przed każdą Mszą św. w Niedzielę Biblijną lub w innej formie (z wykorzystaniem proponowanych materiałów).
Telewizja Polska, Polskie Radio, TV Trwam, Radio Maryja, diecezjalne rozgłośnie radiowe będą transmitowały „na żywo” ważniejsze uroczystości związane z Narodowym Czytaniem Pisma Świętego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.