Pierwszy raport o stanie Kościoła w Belgii
23 listopada 2018 | 12:12 | pb (KAI/cathobel.be) / pz | Bruksela Ⓒ Ⓟ
W Belgii ukazał się pierwszy w historii raport o stanie Kościoła katolickiego. Obejmuje on dane za rok 2016. W przyszłości tamtejsza konferencja episkopatu zamierza ogłaszać taki raport co roku.
Oprócz wymiaru hierarchicznego, liturgicznego i katechetycznego, ukazuje on pracę tysięcy osób, w większości wolontariuszy, zajmujących się na co dzień pomocą ubogim, chorym, uchodźcom, w ramach licznych stowarzyszeń, inicjatyw i projektów na szczeblu lokalnym.
Raport przygotowywany był przez dwa lata przez komitet, w którego skład wchodzili zarówno duchowni (w tym sekretarz i rzecznik episkopatu), jak i świeccy naukowcy. Ponieważ zebranie wyczerpujących danych nie zawsze było możliwe, dokonano wyboru projektów ilustrujących daną tematykę, a także zamieszczono świadectwa osób pracujących w terenie. – Raport jest przeznaczony dla szerokiej publiczności, ale został zredagowany zgodnie z wymogami naukowymi pod kontrolą naukowców – wyjaśnił statystyk Stéphane Nicolas.
Z raportu wynika, że 52,76 proc. mieszkańców Belgii uważa się za katolików, ale jedynie 9,42 proc. za katolików praktykujących (1 071 853 osób). Ponad 163 tys. wolontariuszy działa w 3846 belgijskich parafiach, zajmując się katechizacją, przygotowaniem liturgii, zarządzaniem administracyjnym itp.
W 2016 r. było 2774 księży diecezjalnych, 2205 księży zakonnych i 601 diakonów stałych. Udzielono 50 857 chrztów, 41 060 osób przyjęło bierzmowanie, odbyło się 7859 ślubów kościelnych. W trzecią niedzielę października na Mszę św. przyszło ponad 286 tys. osób.
We francuskiej części Belgii jest 2550 kościołów, a we Flandrii 1746. Między 2012 i 2016 r. 75 świątyń przestało pełnić funkcje sakralne. Od czasu rewolucji francuskiej kościoły nie należą do Kościoła, lecz konkordat z 1801 r. przyznał mu w ramach odszkodowania subwencje publiczne. Duchowni otrzymują pensję z budżetu państwa. Kościół wspierają także tzw. zakłady kościelne (fabriques d’église – będące instytucją publiczną, gminną, której zadaniem jest m.in. utrzymanie świątyń, kosztów sprawowania liturgii, czy opłacenie mieszkania księży) oraz stowarzyszenia dzieł parafialnych (AOP – które zarządzają datkami i darowiznami przekazywanymi przez wiernych). Globalny budżet Kościoła katolickiego w Belgii wyniósł w 2016 r. 26 296 161 euro.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.