Pieśni patriotyczne na krakowskim rynku
12 listopada 2019 | 14:01 | luk | Kraków Ⓒ Ⓟ
Po raz kolejny 11 listopada wieczorem na Głównym Rynku w Krakowie mieszkańcy i przyjezdni mogli wspólnie wyśpiewać piosenki patriotyczne. Pod hasłem „Radosna Niepodległości” odbyła się tam 75. już Lekcja Śpiewania.
Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki i pomysłodawca Lekcji Śpiewania podkreślił, że są one przestrzenią, która łączy mimo jakichkolwiek podziałów widocznych w codzienności.
– Śpiewamy wszyscy w jednym momencie te same słowa. I to nie byle jakie. Ale opowiadające naszą przeszłość. Przypominające poruszającymi słowami i muzyką wspaniałą historię Polski w pigułce – podkreślił.
To właśnie Waldemar Domański wspólnie z Ewą Kornacką poprowadził ten niezwykły koncert, którego głównym wykonawcą była… zgromadzona publiczność. Na twarzach uczestników wydarzenia widać było radość ze śpiewania kolejnych zwrotek znanych i mniej znanych pieśni o ojczyźnie.
Zebrani zaśpiewali wspólnie z artystami kabaretu Loch Camelot m.in. „Święta miłości. Hymn Szkoły Rycerskiej”, „Walczą karabiny” czy „My, pierwsza brygada”. Pomagały im w tym też specjalne śpiewniki, których kancelaria Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, przygotowała 6,5 tys. sztuk.
– To naprawdę wyjątkowy czas. Stoimy ramię w ramię, ciesząc się i ze śpiewem na ustach. Czy można wyobrazić sobie lepsze zakończenie dnia, w którym mamy radować się z niepodległości? Jedność i wspólnota między nami, ponad wszelkimi sporami – to właśnie dają nam te spotkania – oceniła pani Maria.
Krakowskie Lekcje Śpiewania to przewrotna forma koncertu polegająca na tym, że to nie artyści, ale publiczność jest głównym wykonawcą. Odbywają się one z okazji wydarzeń patriotycznych oraz Bożego Narodzenia, kiedy to przybyli wspólnie śpiewają kolędy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.