Piesza pielgrzymka do Pratulina i uroczystości odpustowe w Kostomłotach
29 maja 2016 | 10:29 | el Ⓒ Ⓟ
Dwudniowa piesza pielgrzymka z Kostomłotów do Pratulina, w której od ośmiu lat biorą udział katolicy obrządku łacińskiego i greckiego, poprzedziła obchodzone 29 maja uroczystości odpustowe w jedynej w Polsce parafii neounickiej pw. Św. Nikity w Kostomłotach w diecezji siedleckiej. Boskiej Liturgii będzie przewodniczył biskup wrocławsko-gdański Włodzimierz Juszczak. Liturgię uświetnią chór Beati cantores z parafii Milanów oraz orkiestra OSP w Milanowie.
Od ośmiu lat w dniach poprzedzających odpust, z Kostomłotów przez Neple do Pratulina wyrusza jedyna, jak dotąd w diecezji siedleckiej piesza pielgrzymka. – Jej fenomen polega na tym, że obok siebie, jak za czasów pierwszej Rzeczypospolitej, pielgrzymują katolicy obu obrządków łacińskiego i greckiego. – mówi ks. Zbigniew Nikoniuk, proboszcz parafii w Kostomłotach.
W tym roku w dniach 27–28 maja pielgrzymowało około 100 osób, reprezentujących trzy narodowości: polską białoruską i ukraińską. Wśród nich byli: kapłani i klerycy obojga tradycji, świeccy pątnicy z Białorusi, Ukrainy i Polski, mieszkańcy okolicznych parafii: Łomaz, Piszczaca, Terespola, Łosic, wspólnota neokatechumenalna z Warszawy oraz młodzież z Łodzi ze swoim duszpasterzem ojcem Wojciechem Kobylińskim klaretynem, Podlasiakiem pochodzącym z Łosic.
– Każdego roku pielgrzymi spotykają się na pątniczym szlaku z życzliwym przyjęciem i gościną mieszkańców Dobratycz, Terespola, Nepli, Bohukał. W granicach każdej parafii pielgrzymów z relikwiami i błogosławieństwem witali duszpasterze: dziekan terespolski, który pątników ugościł obiadem, proboszcz parafii Neple i kustosz Sanktuarium w Pratulinie – relacjonuje ks. Zbigniew Nikoniuk.
Stało się już tradycją, że pielgrzymka poprzedza odpust ku czci bł. Męczenników z Pratulina, który odbędzie się w niedzielę 29 maja w parafii w Kostomłotach.
Uroczystości odpustowe zainauguruje o godz. 10.00 akatyst ku czci Męczenników z Pratulina. O godz. 11.30 wyruszy procesja do kaplicy Jordanu, gdzie zaplanowano poświęcenie kaplicy. Organizatorzy uroczystości zachęcają do przywiezienia sztandarów poszczególnych parafii.
O godz. 12.00 rozpocznie się Boska Liturgia pod przewodnictwem J.E. Biskupa wrocławsko-gdańskiego Włodzimierza Juszczaka. Liturgię uświetni chór Beati cantores z parafii Milanów oraz orkiestra OSP w Milanowie.
Po liturgii zaplanowano poświęcenie nowej dzwonnicy oraz procesję wokół cerkwi. Po modlitwie wszystkich uczestników odpustu parafianie zapraszają na obiad przy dźwiękach orkiestry. „Ten wspólny stół dla wszystkich to prawdziwy fenomen Kostomłotów” – napisał w zaproszeniu na uroczystości odpustowe ks. Zbigniew Nikoniuk, proboszcz parafii Kostomłoty.
Jedyna na świecie parafia greckokatolicka obrządku bizantyjsko-słowiańskiego znajduje się w Kostomłotach, na wschodzie Polski, tuż przy granicy z Białorusią. Neounicka parafia pw. św. Nikity w Kostomłotach liczy zaledwie ok. 120 wiernych – potomków prawosławnych mieszkańców Rzeczypospolitej, którzy od 1596 r., czyli od zawarcia unii brzeskiej, postanowili wraz z katolikami wyznania rzymskiego budować utraconą jedność Kościoła. Do dziś w XVII-wiecznej cerkwi pw. św. Nikity sprawowana jest Liturgia w obrządku prawosławnym, ale w jedności z biskupem Rzymu. W zabytkowej cerkwi znajduje się m.in. starożytna ikona patrona oraz relikwie Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Proboszczem parafii jest ks. Zbigniew Nikoniuk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.