402. piesza pielgrzymka do sanktuarium w Skępem
11 września 2011 | 10:01 | eg Ⓒ Ⓟ
„W komunii z Bogiem” – takie hasło nosiła 402. piesza pielgrzymka z Gostynina do sanktuarium Pani Mazowsza i Kujaw w Skępem. Pielgrzymka, która zakończyła się 10 września, była dziękczynieniem za beatyfikację papieża Jana Pawła II.
63 pątników z Gostynina wyruszyło do Skępego 6 września po Mszy św. w kościele Najświętszej Maryi Panny, 8 września w święto Narodzenia NMP wzięli udział w uroczystościach odpustowych w sanktuarium w Skępem, do Gostynina powrócili również pieszo 10 września. Wędrowali pod hasłem „W komunii z Bogiem”, pod przewodnictwem ks. Mariusza Stasiaka, wikariusza parafii Miłosierdzia Bożego w Gostyninie.
Jednym z najważniejszych wydarzeń czasie pielgrzymki był uroczysty Apel Jasnogórski w Dobrzyniu nad Wisłą, gdzie nocowali pątnicy. Poza tym podczas wędrówki zatrzymywali się na modlitwę przed krzyżami i kapliczkami, które na trasie pielgrzymki ufundowali wdzięczni za opiekę Matki Bożej pielgrzymi. Podczas całej, 120-kilometrowej wędrówki, dziękowali Bogu za beatyfikację Ojca Świętego Jana Pawła II.
Na zakończenie pielgrzymki wzięli udział w Mszy św. w kościele NMP w Gostyninie. W skierowanej do nich homilii ks. kan. Ryszard Kruszewski, dziekan dekanatu gostynińskiego dziękował im za świadectwo wiary. Przypomniał, że piesza pielgrzymka do Skępego jest dziękczynieniem za łaski otrzymywane od Matki Bożej, ale także okazją do złożenia próśb.
Piesza pielgrzymka z Gostynina do Skępego odbyła się już po raz 402. Pierwsze źródła o gostynińskich pątnikach podają, że rozpoczęli oni wędrówkę do sanktuarium maryjnego w Skępem w 1612 roku. Przez pewien czas pielgrzymi wędrowali dwa razu w roku: w maju i we wrześniu, aby dziękować Pani Mazowsza i Kujaw za opiekę nad mieszkańcami miasta. W przeszłości drogę powrotną odbywali wozami, obecnie wędrują w obie strony, pokonując łącznie 120 km.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.