29. Piesza Pielgrzymka Tarnowska dotarła na Jasną Górę
25 sierpnia 2011 | 18:47 | eb Ⓒ Ⓟ
9160 pielgrzymów z diecezji tarnowskiej doszło 25 sierpnia na Jasną Górę. To jedna z najliczniejszych pielgrzymek w Polsce. Przez dziewięć dni pątnicy przeszli w upale przemierzając około 230 km. Rekolekcjom w drodze towarzyszyło hasło „W komunii z Bogiem”.
Niektórzy pielgrzymi wchodzili na Jasną Górę bez butów, padali na twarze, klękali i w chwili ciszy mogli się pomodlić. Kilka grup wypuściło w niebo gołębie. Pielgrzymi nieśli transparenty, flagi i portret Jana Pawła II. Najliczniejsza grupa liczyła pół tysiąca osób. Pątników witali biskupi: Andrzej Jeż i Stanisław Budzik oraz ks. Zbigniew Szostak, dyrektor pielgrzymki. Później każda z grup z pieśnią na ustach przeszła do kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Podczas Eucharystii, biskup tarnowski Wiktor Skworc zawierzył Pieszą Pielgrzymkę Tarnowską Matce Bożej Częstochowskiej.
„Przez 225 lat w tylu sanktuariach diecezji, a zwłaszcza tutaj, uczyłaś nas Maryjo być przy Jezusie, pamiętać o Nim i czuwać, by zastał nas przygotowanych, gdy przyjdzie w chwale. Swoją naukę powtarzałaś przez dziewięć ostatnich dni, wędrując z nami od Tarnowa aż tutaj, na Jasną Górę Zwycięstwa. Dziś pragniemy z całego serca zawołać: Panie Jezu Chryste, na wzór Twej Matki, jesteśmy przy Tobie, pamiętamy, czuwamy i z Tobą idziemy” – brzmiały słowa zawierzenia.
Homilię wygłosił bp Andrzej Jeż. Powiedział, że pielgrzymka jest obrazem całego naszego życia. „Pielgrzymka pozwala doświadczyć obecności Boga w naszym życiu. Aby być świadkiem komunii z Bogiem, trzeba Go doświadczyć i dzielić się Nim” – mówił kaznodzieja. Bp Jeż zachęcał do pielgrzymowania w głąb siebie. Wskazywał, że do tego potrzebne jest odwrócenie się od zła i wejście na drogę nawrócenia. Biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej wezwał też, by mieć odwagę iść za Chrystusem.
W tarnowskiej pielgrzymce najwięcej było kobiet – prawie 5,5 tysiąca. W pielgrzymce wzięło udział 145 księży, 117 kleryków, 23 diakonów i 47 sióstr zakonnych. O zdrowie pątników dbało 5 lekarzy, 109 pielęgniarek i 13 osób z pomocy medycznej.
Najmłodsi pątnicy to: Izabela Pietrucha z grupy 19 i Łucja Wójcik z grupy 9 – obie mają po 6 miesięcy. Najstarszy pielgrzym to 86-letnia Józefa Pawłowska z grupy 25.
Na trasie były prymicje, cztery śluby, modlono się za misje i Ojczyznę. 29. Piesza Pielgrzymka Tarnowska była podziękowaniem za beatyfikację Jana Pawła II i przeżywanie jubileuszu diecezji tarnowskiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.