Piła: Polska Opera Królewska dla hospicjum
21 maja 2018 | 08:21 | km | Piła Ⓒ Ⓟ
Ruszyła budowa hospicjum w Pile. Pierwszy etap prac ziemnych wsparli melomani, którzy w niedzielę przybyli na koncert dzieł mistrzów – Haendla i Mozarta – do Regionalnego Centrum Kultury.
Pilanie odpowiedzieli na zaproszenie Towarzystwa Pomocy Chorym (TPCh) im. Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej w Pile i licznie przybyli 20 maja do RCK na Polską Operę Królewską. Bilety-cegiełki na koncert wsparły rozpoczętą właśnie budowę pilskiego hospicjum stacjonarnego.
Dr Paweł Wiszniewski, lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i hematologii, prezes zarządu TPCh cieszy się, że dzięki zbiórkom publicznym i z 1 proc. towarzystwu udało się zebrać środki na wkład własny niezbędny do realizacji inwestycji ze środków unijnych. – Uważam że 1.200 tys. złotych to całkiem niezły wynik. To pokazuje dobry odbiór budowy hospicjum – powiedział Wiszniewski. Podkreślił, że wielu ludzi sprzyja projektowi. – Czujemy przychylność ze strony władz miasta, a przede wszystkim ze strony społeczeństwa.
Niedawno ruszyły pierwsze prace ziemne – ogrodzono teren budowy, pracują już koparki. – Rozpoczęcie budowy to ważny etap realizacji naszego marzenia. Czujemy satysfakcję, że jednak się zaczęło – powiedział dr Wiszniewski, dodając, że na finał radości z tego faktu trzeba poczekać do czasu, gdy przyjęty będzie pierwszy pacjent.
Zdzisława Ratajczak, zaangażowana w prace TPCh, wielokrotnie przeprowadzała kwesty na rzecz hospicjum. Stwierdza, że pilanie są szczodrzy, a zwłaszcza rodziny z dziećmi. Tym razem jej wkładem w dzieło budowy było przekonanie najbliższych, by zechcieli niedzielny wieczór spędzić w RCK. – Cieszymy się, bo budowa, na którą tak długo zbieraliśmy, już się zaczyna. Mamy nadzieję, że wszystko pójdzie szybko, a potem, że uda nam się placówkę wyposażyć.
Już od 20 lat Towarzystwo Pomocy Chorym prowadzi hospicjum domowe, obejmując swą działalnością pacjentów nie tylko w Pile, ale także w Wyrzysku, Wałczu, Trzciance, Chodzieży, Czarnkowie.
Według planów TPCh w pilskim hospicjum znajdzie się miejsce dla 40 pacjentów. Placówka będzie prowadzić opiekę nie tylko nad terminalnie chorymi, ale także nad osobami cierpiącymi na choroby przewlekłe.
Budynek otoczony będzie parkiem z ogrodem. Będą w nim funkcjonowały różne poradnie zdrowotne, m.in. rehabilitacyjna, psychologiczna (zarówno dla pacjentów jak i ich bliskich), a także hostel dla rodzin pacjentów oraz wypożyczalnia sprzętu medycznego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.