Pińczów: w Synagodze Starej zagra „ostatni klezmer Galicji” (zapowiedź)
05 lipca 2011 | 18:33 | dziar Ⓒ Ⓟ
W odrestaurowanej Synagodze Starej w Pińczowie w najbliższy piątek 8 lipca odbędzie się wyjątkowy koncert muzyki klezmerskiej – ze spektaklem „Rodzynki z migdałami” wystąpi Leopold Kozłowski, nazywany „ostatnim klezmerem Galicji”. Wydarzenie będzie częścią trwającego do 9 lipca XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. Krystyny Jamroz.
Leopold Kozłowski wystąpi przed pińczowską publicznością wspólnie z krakowskimi aktorami i autorem tekstów – Jackiem Cyganem. Zaśpiewają m.in. Katarzyna Zielińska, Andrzej Róg, Katarzyna Jamróz, Marta Bizoń.
Kozłowski i towarzyszący mu artyści zabiorą słuchaczy w muzyczną podróż po miejscach związanych z kulturą żydowską, m.in. po krakowskim Kazimierzu. Program występu obejmie m.in. radosną muzykę weselną ikabaretową, ale też utwory w tonacji nostalgicznej, poważnej.
Koncert „Rodzynki z migdałami” rozpocznie się 8 lipca o godz. 21.30. Będzie go można obejrzeć również na telebimie ustawionym przed Synagogą.
Leopold Kozłowski, urodzony w 1918 r. w Przemyślanach koło Lwowa, to muzyk-pianista, kompozytor, dyrygent, uważany za ostatniego żyjącego przedstawiciela autentycznych przedwojennych klezmerów w Polsce.
Ukończył lwowskie konserwatorium w klasie fortepianu i dyrygenturę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Założył i przez 23 lata kierował Zespołem Pieśni i Tańca Krakowskiego i Warszawskiego Okręgu Wojskowego. Był kierownikiem muzycznym Teatru Żydowskiego w Warszawie i cygańskiego zespołu Roma oraz konsultantem muzycznym zespołu Rzeszowiacy. Skomponował muzykę do kilku filmów, m.in. do „Austerii” w reż. Jerzego Kawalerowicza. Jako aktor zagrał w "Liście Schindlera" Stevena Spielberga. Opracował muzycznie osiem polskich wersji musicalu „Skrzypek na dachu”. Koncertował w całej Europie, Izraelu i Stanach Zjednoczonych.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.