Piotrkowice: Karmel świętuje odpust w sanktuarium loretańskim
16 lipca 2012 | 22:13 | dziar Ⓒ Ⓟ
Od wczorajszego czuwania rozpoczęły się w poniedziałek 16 lipca karmelitańskie uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Szkaplerznej w sanktuarium loretańskim k. Chmielnika.
W uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel Msze św. w sanktuarium odprawiano od samego rana. Uroczystej sumie przewodniczył o. Piotr Nyk OCD z Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych.
„Kościół był pełen przyjezdnych gości, m.in. pielgrzymów Bractwa Szkaplerznego z Kazimierzy Wielkiej, z której ok. 30 osób przyjęło szkaplerz. Także dziś o północy setki wiernych modliły się w naszym kościele” – poinformował o. Leszek Stańczewski, proboszcz parafii w Piotrkowicach. Jak wyjaśnił, tradycja odpustu karmelitańskiego jest w tym miejscu stosunkowo młoda, gdyż karmelici bosi objęli parafię dopiero w 1970 r.
Parafia przy sanktuarium liczy ok. 2,2 tys. wiernych. Pracuje w niej ośmiu zakonników. Dziś pożegnano o. Jana Vianneya, który decyzją władz zakonnych został przeniesiony do Czernej.
Parafia istnieje od XIV wieku. Historię sanktuarium MB Loretańskiej zapoczątkowało przeniesienie figury Matki Bożej z 1400 r. z dawnego kościoła farnego św. Stanisława (obecnie kaplica cmentarna) do drewnianej kaplicy Zwiastowania NMP. Odbyło się to 15 sierpnia 1638 r. W kaplicy umieszczono również maleńką statuetkę MB Niepokalanie Poczętej, wykopaną przez rolnika na gruncie plebańskim – uznaną przez wiernych za cudowną i powszechnie czczoną.
XVII wiek to ogromny napływ pielgrzymów, którzy w Piotrkowicach odzyskiwali zdrowie. Marcin i Zofia Rokszyccy, kasztelanowie połanieccy, jako wotum za dar życia wybudowali w Piotrkowicach murowany, istniejący do dzisiaj kościół. Jego budowę ukończono w 1652 r.
Do sanktuarium przybyła wtedy specjalna komisja z biskupem krakowskim Marcinem Szyszkowskim, aby zbadać wiarygodność świadectw. Hyacynt Pruszcz, historyk z XVII w. podaje, iż „wielkiej łaski Pańskiej” doznał wówczas sam biskup.
Na osi nawy dzisiejszego kościoła od strony zachodniej wznosi się późnobarokowa ośmioboczna kaplica, a w niej Domek Loretański na wzór włoskiego Loreto. Kaplicę ufundowały okoliczne rody Krasińskich i Tarnowskich. We wnęce ściany zachodniej została umieszczona łaskami słynąca figura Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus z ok. 1400 r.
Największym wydarzeniem w historii piotrkowickiego sanktuarium była koronacja cudownej figury, której 7 września 1958 r. dokonał bp Czesław Kaczmarek, przy udziale abp. Eugeniusza Baziaka z Krakowa oraz siedmiu innych biskupów i w obecności ok. 100 tys. pielgrzymów. Była to pierwsza koronacja w Polsce po II wojnie światowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.