Drukuj Powrót do artykułu

Pisz: Dzień modlitw o świętość kapłanów

16 czerwca 2011 | 18:14 | ks. js Ⓒ Ⓟ

Doroczny dzień modlitw o świętość kapłanów odbył się 16 czerwca w parafii Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej w Piszu. Przybyło około trzystu księży z diecezji ełckiej oraz diakoni z seminarium duchownego w Ełku.

Gościem spotkania był ks. Zbigniew Sobolewski – sekretarz Caritas Polska, który wygłosił konferencję ascetyczną na temat świętości.

Jego zdaniem ważne jest, aby księża swoją świętością pociągali innych do Boga. Nawet kapłanowi grozi – co jest paradoksem, ale i tragedią – zapomnienie o Bogu, usunięcie Go ze swojego serca. Antidotum na to jest wejście w komunię z Chrystusem – który jest nauczycielem świętości – i dostrzeganie Go we wszystkich doświadczeniach życiowych – mówił ks. Sobolewski

Prelegent podkreślił, że miernikiem zarówno kapłaństwa, jak i świętości jest modlitwa. Bez niej ksiądz staje się tylko urzędnikiem i działaczem kościelnym. We współczesnym świecie bardzo liczy się dawanie przez kapłanów świadectwa. Natomiast antyświadectwem jest grzech kapłana – to też jeden z powodów odchodzenia ludzi od wiary i od Kościoła – zauważył sekretarz Caritas Polska.

Oprócz konferencji ascetycznej odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, sakrament pokuty i Msza św. pod przewodnictwem bp. Jerzego Mazura. Biskup ełcki zachęcał, aby kapłani nie tylko sami dążyli do świętości, ale i innych – wiernych powierzonych swojej pieczy – do niej prowadzili. W Eucharystii uczestniczył także biskup pomocniczy Romuald Kamiński oraz burmistrz Pisza i starosta powiatu piskiego.

Dopełnieniem kapłańskiego spotkania były komunikaty kurialne, wręczenie dekretów kierujących wikariuszy na nowe placówki duszpasterskie, a na zakończenie wspólna agapa.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.