Płacenie podatku dochodowego sprzeczne z wiarą?
12 czerwca 2018 | 10:30 | pb (KAI/radionz.co.nz) / pz | Apia Ⓒ Ⓟ
Od 1 lipca w Samoa obowiązywać będzie ustawa, zgodnie z którą po raz pierwszy w historii głowa państwa oraz duchowni będą płacić podatek dochodowy. Zarówno głowa państwa Tuimalealiʻifano Vaʻaletoa Sualauvi II, jak też Kościoły: katolicki i metodystyczny zapowiedzieli, że akceptują nowe prawo i będą płacić podatki.
Zdecydowanie odmówili tego natomiast zwierzchnicy Kongregacjonalistycznego Kościoła Chrześcijańskiego, tłumacząc, że płacenie podatków jest sprzeczne z ich wiarą. Jest to największe wyznanie religijne w tym wyspiarskim kraju, położonym na Oceanie Spokojnym. Skupia 29 proc. jego mieszkańców. Katolików jest tam około 20 proc.
Sekretarz generalny Zgromadzenia Kościoła, pastor Vavatau Taufao stwierdził, że nowe prawo jest afrontem wobec przekonań religijnych kongregacjonalistów, których duchowni żyją wyłącznie z dobrowolnych datków wiernych, które jako „dary serca” nie powinny być – jego zdaniem – opodatkowane. Odnosząc się do faktu, że część duchownych jest bardzo bogata, zaznaczył, że choć niektórzy pastorzy zbierają godziwą sumę na utrzymanie, to w bardziej odległych zakątkach wyspy otrzymują bardzo niewiele.
Samoański premier Tuilaepa Sailele Malielegaoi skrytykował postawę kongregacjonalistycznych pastorów. W wygłoszonym w parlamencie przemówieniu wskazał, że niektórzy z nich żyją w wielkim bogactwie, jeżdżą krzykliwymi samochodami, powodując korki na drogach, a nie chcą współfinansować budowy i naprawy tych dróg.
W odpowiedzi przedstawiciel kongregacjonalistów zagroził, że nowe prawo podatkowe będzie początkiem końca rządu Tuilaepy, który sprawuje władzę już od 20 lat. Jednak władze pozostają nieugięte i zapowiedziały, że ustawa nie zostanie zmodyfikowana, zaś podatki będą ściągane.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.