Plan ratunkowy dla Libanu
19 czerwca 2017 | 11:31 | Bejrut / kg, ts (KAI/lorientlejour.com) / wer Ⓒ Ⓟ
Biskupi maroniccy w Libanie zaapelowali o opracowanie planu ratunkowego, który poprawiłby sytuację gospodarczą w ich kraju. W oświadczeniu na zakończenie dorocznych obrad swego synodu wyrazili zaniepokojenie wzrastającą liczbą Libańczyków żyjących poniżej granicy ubóstwa. Omawiano też wiele spraw wewnątrzkościelnych, dotyczących m.in. kształcenia i posługi kapłanów, duszpasterstwa małżeństw, rodziny i młodzieży.
Biskupi, zgromadzeni w siedzibie patriarchatu w Bkerké pod Bejrutem, pozytywnie ocenili ogłoszone 16 czerwca nowe prawo wyborcze, wyrażając przy tym nadzieję, że uchroni ono Liban przed kryzysem politycznym. Również patriarcha kard. Bechara Butros Rai określił nowe przepisy jako „ustawę najlepszą z możliwych” – poinformowała państwowa agencja prasowa NNA.
Biskupi maroniccy zaapelowali też o pomoc w przezwyciężaniu problemów związanych ze stale rosnącą liczbą uchodźców syryjskich. Podkreślili, że zagraża to stabilności społecznej i gospodarczej a także demografii Libanu.
Głównymi tematami pięciodniowych obrad synodalnych, rozpoczętych 12 czerwca, były jednak nie sprawy polityczne, ale zagadnienia wewnątrzkościelne, jak liturgia, kształcenie i posługa księży a także problemy rodziny i małżeństwa. Właściwe posiedzenie poprzedziły rekolekcje dla biskupów, które poprowadził miejscowy prowincjał jezuitów o. Dany Younès.
Czytaj także: Papież przyjął prezydenta Libanu
W przemówieniu otwierającym obrady patriarcha Rai zwrócił uwagę, że liturgia jest „czynnikiem jednoczącym” Kościół, szczególnie w diasporze. Wspomniał następnie o niedostatkach w kształceniu seminaryjnym przyszłych księży, szczególnie w ich formacji ludzkiej i duchowej, a także w niedocenianiu poziomu ich przygotowania naukowego i teologicznego. Zdaniem mówcy szczególnej uwagi wymaga nauczanie teologiczne, dogmatyczne i moralne w Kościele maronickim.
Skrytykował ponadto nadmierne – jego zdaniem – udzielanie się duchownych w środkach przekazu, często bez wiedzy i formalnej zgody ich przełożonych-biskupów, ze szkodą dla ich posługi duszpasterskiej, co wywołuje zgorszenie wiernych. Aby przynajmniej częściowo zaradzić tym bolączkom, opracowano kompendium teologiczne i duszpasterskie, które wkrótce zostanie wprowadzone do użytku.
Patriarcha wyraził też ubolewanie z powodu pracy sądów kościelnych, które – jak podkreślił – „zbyt łatwo wydają orzeczenia stwierdzające nieważność małżeństwa ze względów psychologicznych, w przypadku kłótni i sporów małżeńskich”. „W obliczu tego faktu musimy się zastanowić nad środkami obrony małżeństwa i rodziny za pośrednictwem wzmożonego duszpasterstwa i tworzenia ośrodków przygotowania do małżeństwa, jak również ośrodków wysłuchiwania i pojednania” – oświadczył patriarcha maronicki.
Wspomniał również o potrzebie rozwijania duszpasterstwa młodzieży, „która jest przyszłością Kościoła” oraz o koordynacji współpracy władz kościelnych ze wspólnotami zakonnymi. Była też mowa o wzmacnianiu więzi między diecezjami w diasporze a Kościołem w Libanie, zwłaszcza za pośrednictwem Fundacji Maronickiej w Świecie oraz o rejestrowaniu małżeństw i narodzin Libańczyków za granicą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.