Drukuj Powrót do artykułu

Plenerowe widowisko poświęcone Janowi Pawłowi II

16.08.2018 , luk, Kraków Ⓒ ℗

Sample materiały prasowe

W środę wieczorem w Centrum Jana Pawła „Nie lękajcie się!” zaprezentowano niezwykły spektakl poświęcony Janowi Pawłowi II. Plenerowe widowisko multimedialne „Święty z Wadowic – Jan Paweł II” zwieńczyło kolejną krakowską Noc Cracovia Sacra.

Jak podkreślił Paweł Mierniczak, prezes Fundacji „Pełni Kultury”, która jest inicjatorem produkcji stworzonej wspólnie z Narodowym Centrum Kultury, spektakl jest nietypowy. – Nie jest to jedna z wielu laurek, które do tej pory wystawiono św. Janowi Pawłowi II. Chcemy, aby przekazem tego widowiska było doświadczenie jego świętości, która jest przekonująca, żywa i pełna mocy. Zestawiamy to, że Karol Wojtyła był człowiekiem takim, jak my, ale jednocześnie pokazujemy, że już za życia świętość emanowała z jego osoby, a po śmierci stał się on orędownikiem wielu cudów – opisał.

Tak rzeczywiście było, gdyż widowisko poświęcone Janowi Pawłowi II rozpoczyna się od momentu jego śmierci, a widzowie słyszą ze sceny słynne „Santo subito”. Co więcej, zaskakujący jest również motyw przewodni, ponieważ przewodnikiem publiczności po treściach przedstawienia jest adwokat diabła z procesu beatyfikacyjnego. Wszystko zaś, poprzez niezwykle opowiedziane świadectwa o cudach za orędownictwem świętego, prowadzi do radosnego momentu kanonizacji.

Wyjątkowa była również oprawa muzyczna i aktorska spektaklu, libretta którego twórcą jest Michał Zabłocki – na scenie wystąpiło blisko 70 osób. Orkiestrę poprowadził Miłosz Wośko, a chór Passionart Janusz Wierzgacz. Widzowie zobaczyli także grupę tancerzy w układach choreograficznych przygotowanych przez Macieja Florka.

Kilkanaście piosenek o tematyce związanej z nauczaniem Jana Pawła II poprzeplatanych zostało momentami, w których aktorzy prezentowali sceny opowiadające o życiu Jana Pawła II, a także świadectwa jego wstawiennictwa już po śmierci. Wśród wokalistów znaleźli się Andrzej Lampert, Natalia Niemen, Czesław Mozil, Magda Steczkowska czy Hanka Wójciak, a kunszt aktorski zaprezentowali m.in. Urszula Grabowska, Radosław Krzyżowski i Jan Nowicki.

– Utwory, które wykonuję przenoszą bardzo duży ładunek emocjonalny. Zmuszają do refleksji nad sobą w pryzmacie nauczania i przykładu życia św. Jana Pawła II. Ja miałam to szczęście, że pamiętam Jana Pawła II, nawet zamieniłam z nim kilka słów, ale są kolejne pokolenia, które będą go znać już tylko z książek czy filmów. Trzeba więc przygotowywać inicjatywy takie jak ta, które będą czynić jego osobę jeszcze bliższą – powiedziała Magda Steczkowska.

Niezwykłe połączenie animacji, dźwięku i mocnych tekstów poruszyło również publiczność. – Myślę, że trzeba ukazywać postać św. Jana Pawła II jako świętego, ale nie właśnie odległego, a wyraźnie osadzonego w codzienności i współczesności. To mocny przekaz – zarówno pod względem treści, jak i formy, który moim zdaniem trafi szczególnie młodszych, którzy nie mieli możliwości zetknąć się z papieżem Polakiem osobiście – oceniła pani Anna.

Spektakl „Święty z Wadowic – Jan Paweł II” stworzony został dwa lata temu z okazji Światowych Dni Młodzieży. W tym roku zobaczyć mieli go już okazję mieszkańcy Starego Sącza i Zakopanego, natomiast 13 października widowisko zostanie pokazane w Wieliczce. Katolicka Agencja Informacyjna jest patronem medialnym całego cyklu pokazów, o którym można przeczytać na stronie www.jp2music.pl.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.