Płoccy wierni pielgrzymowali do miejsca kultu św. Joanny Beretty Molli
25 kwietnia 2022 | 14:42 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Wierni płockich parafii pielgrzymowali pieszo do miejsca kultu św. Joanny Beretty Molli w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Płocku – Imielnicy. Wspólnie modlono się za rodziny, a także w intencji pokoju w Ukrainie. – Jesteśmy za „Ewangelią Życia” – podkreślił ks. dr Wojciech Kućko, diecezjalny duszpasterz rodzin.
Piesza Pielgrzymka do relikwii św. Joanny Beretty Molli w parafii św. Jakuba Apostoła w Płocku – Imielnicy odbyła się po raz 16. Płocczanie wyruszyli tradycyjnie z parafii pw. św. Stanisława Kostki. Zanosili prośby za własne rodziny, za rodziny z diecezji oraz w intencji pokoju w Ukrainie, w Polsce i na świecie.
W miejscu, gdzie od lat trwa kult patronki życia, Mszy św. z udziałem pielgrzymów przewodniczył ks. dr Wojciech Kućko, diecezjalny duszpasterz rodzin, asystent Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, dyrektor wydziału ds. rodzin w Kurii Diecezjalnej.
Celebrans przypomniał zebranym, że w tym roku mija 60 lat (28 kwietnia) od śmierci i 100 lat (4 października) od urodzin św. Joanny Beretty Molli: – Te rocznice motywują nas do dziękczynienia za dar i przykład jej życia oraz za to, że w naszych czasach Bóg dał nam takiego świadka wiary i życia. Przychodząc do tych relikwii potwierdzamy, że jesteśmy po stronie „Ewangelii Życia”, o której mówił św. Jan Paweł II i chcemy tę „Ewangelię Życia” nieść i pokazywać innym – powiedział podczas kazania.
Po Mszy św. pątnicy modlili się nowenną do św. Joanny i uczcili jej relikwie: – Pomodliliśmy się za nasze rodziny, a jest o co i za kogo się modlić. W każdej rodzinie mogą być przecież kłopoty, chociażby dotyczące relacji międzyludzkich, trudne oczekiwanie na dziecko, problemy zdrowotne. Św. Joanna jest osobą, która tego wszystkiego doświadczyła – powiedział Andrzej Mejer, który przed laty zainicjował pielgrzymkę.
Tegoroczna pielgrzymka została zorganizowana dzięki współpracy parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Płocku-Imielnicy, parafii pw. św. Stanisława Kostki w Płocku, wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej w Płocku i Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej. Oprawę liturgii eucharystycznej przygotowali członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
Pielgrzymka do Płocka – Imielnicy została zainicjowana przed siedemnastu laty przez małżonków Leonardę i Andrzeja Mejerów – członków Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, a także ówczesnego proboszcza „Stanisławówki” ks. Jacka Wilczewskiego. Od tamtego czasu, zawsze na przełomie kwietnia i maja, płocczanie wędrują do miejsca kultu św. Joanny Beretty Molli z różnymi rodzinnymi intencjami.
– W każdą niedzielę o godzinie 18.30 w parafii w Płocku – Imielnicy odprawiana jest Msza św. rodzinna, dziękczynno-błagalna, w intencjach spisanych i złożonych przed ołtarzem św. Joanny Beretty Molli. Po niej trwa nowenna dziękczynno-błagalna. W każdą ostatnią niedzielę miesiąca można złożyć tam przyrzeczenia Duchowej Adopcji – przypomniał dr Witold J. Wybult, prezes Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej.
***
Joanna Beretta Molla urodziła się 4 października 1922 r. w Magencie k. Mediolanu, zmarła 28 kwietnia 1962 r. w Ponte Nuovo. W młodości zaczęła działać w Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszeniu Wincentego à Paulo. Po uzyskaniu dyplomu z medycyny i chirurgii na Uniwersytecie w Pavia w roku 1949, otworzyła klinikę medyczną w Mesero (koło Magenty) w roku 1950. Zrobiła specjalizację z pediatrii na Uniwersytecie w Mediolanie w 1952 r., gdzie później kontynuowała swoją praktykę lekarską. Równolegle z karierą zawodową działała w Akcji Katolickiej.
24 września 1955 r. wzięła ślub z Piotrem Mollą. W listopadzie 1956 r. urodziła syna Pierluigiego, w grudniu 1957 r. córkę Mariolinę, a w lipcu 1959 r. córkę Laurettę. We wrześniu 1961 r., pod koniec drugiego miesiąca ciąży, w jej macicy rozwinął się włókniak. Mimo wskazań medycznych do przerwania ciąży zdecydowała się donosić ją do końca. 21 kwietnia 1962 r. urodziła się jej kolejna córka Gianna Emanuela. Pomimo starań lekarzy rankiem 28 kwietnia Molla zmarła w wieku 39 lat. Bezpośrednią przyczyną śmierci było zapalenie otrzewnej. Spoczywa na cmentarzu w Mesero.
Papież Paweł VI w czasie modlitwy Anioł Pański w niedzielę 23 września 1973 r. określił ją jako „młodą matkę z diecezji mediolańskiej, która by dać życie córce poświęciła swoje w świadomej ofierze”. Papież Jan Paweł II beatyfikował Joannę 24 kwietnia 1994 r. podczas światowego Roku Rodziny, a w szóstą niedzielę Wielkanocną 16 maja 2004 r. kanonizował ją. Na uroczystej Mszy św. byli obecni m.in. mąż Joanny i najmłodsza córka Giana Emanuela. Wspomnienie liturgiczne świętej w Kościele katolickim obchodzone jest 28 kwietnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.