Płocczanie modlili się w rocznicę śmierci bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego
29 maja 2020 | 20:05 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Bp Piotr Libera wraz z płocczanami modlił się w 79. rocznicę śmierci bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego, biskupa płockiego, męczennika II wojny światowej, przed jego pomnikiem: „Łączmy się duchowo ze współczesnymi męczennikami” – zwrócił się do wiernych.
Uczestnicy modlitewnego spotkania zgromadzili się przed pomnikiem bł. abp. Antoniego J. Nowowiejskiego, znajdującym się przed kościołem parafii św. Jana Chrzciciela i obok Wyższego Seminarium Duchownego. Błogosławiony męczennik, biskup płocki w latach 1908-1941, poniósł śmierć męczeńską w maju 1941 roku w niemieckim obozie w Działdowie.
Bp Piotr Libera przypomniał wiernym rok 1991, kiedy to towarzyszył św. Janowi Pawłowi II w czasie wizyty apostolskiej w Płocku. Stwierdził, że nieznane są drogi Opatrzności, ponieważ nie przypuszczał, że kiedyś zostanie następcą na stolicy biskupiej tego wielkiego płockiego męczennika. Zaraz po nominacji na biskupstwo płockie udał się do Działdowa, miejsca śmierci arcybiskupa.
Hierarcha poprosił także o modlitwę i łączność ze współczesnymi męczennikami w świecie. Zachęcił duchowieństwo, aby raz w tygodniu odprawiało Msze św. według formularza za prześladowanych chrześcijan, znajdującego się w „Mszale Rzymskim”. Biskup podziękował też Kołu Naukowemu WSD i wspólnocie seminarium za „pielęgnowanie pamięci o płockich męczennikach oraz troskę o pomnik”.
Spotkanie pod pomnikiem poprzedziło nabożeństwo majowe w kościele św. Jana Chrzciciela. Ks. dr Wojciech Kućko, opiekun Koła Naukowego WSD i dyrektor wydziału ds. rodzin Kurii Diecezjalnej przypomniał, że bł. abp. Antoni J. Nowowiejski i sługa Boży kard. Stefan Wyszyński zmarli prawdopodobnie tego samego dnia – 28 maja.
We wspólnej modlitwie przy pomniku arcybiskupa – męczennika, animowanym przez Koło Naukowe Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, udział wzięli klerycy i wykładowcy płockiego seminarium, mieszkańcy Płocka, wierni parafii św. Jana Chrzciciela wraz z proboszczem ks. kan. Antonim Kołodziejskim. Klerycy złożyli pod pomnikiem biało-czerwone kwiaty.
***
Pomnik abp. Antoniego J. Nowowiejskiego autorstwa prof. Gustawa Zemły został odsłonięty 5 maja 1991 r. na Placu im. Edwarda Jurgensa, usytuowanym przed kościołem parafii pw. św. Jana Chrzciciela, w sąsiedztwie seminarium. Na cokole umieszczono napis: „Arcybiskup Antoni Julian Nowowiejski 1858–1941”. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika zbiegła się z 50. rocznicą męczeńskiej śmierci płockiego kapłana.
Biskup płocki Antoni Julian Nowowiejski urodził się 11 lutego 1858 r. we wsi Lubienia pod Opatowem. W 1873 r. wraz z rodzicami przeniósł się do Płocka, by w roku następnym wstąpić do Seminarium Duchownego w Płocku. W 1878 r. został skierowany na studia teologiczne do Akademii Duchownej w Petersburgu, którą ukończył cztery lata później. Święcenia kapłańskie przyjął 10 lipca 1881 r. W latach 1901-1908 był rektorem Seminarium Duchownego w Płocku. To właśnie on zreformował studia teologiczne, przedłużając je do sześciu lat wraz z kursem wstępnym.
Od 1891 r. był stałym współpracownikiem „Encyklopedii Kościelnej” redagowanej przez biskupa Michała Nowodworskiego. W dniu 12 czerwca 1908 r. został mianowany przez papieża Piusa X biskupem płockim. Sakrę przyjął 6 grudnia w Petersburgu. To z jego inicjatywy powstało w 1903 r. pierwsze w Królestwie Polskim kościelne Muzeum Diecezjalne. W 1917 r. utworzył Szkołę Organistowską w Płocku, a w 1938 dokonał otwarcia Katolickiego Uniwersytetu Ludowego w Proboszczowicach pod Płockiem oraz założył Instytut Kultury Religijnej.
W 1920 r. papież Benedykt XV mianował bp. Nowowiejskiego asystentem tronu papieskiego oraz nadał mu tytuł hrabiego rzymskiego. W 1931 r. z okazji 50-lecia kapłaństwa otrzymał Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Polonia Restituta, Uniwersytet Warszawski nadał mu doktorat honoris causa, zaś Rada Miejska Płocka – honorowe obywatelstwo.
W czasach, gdy był biskupem płockim, wybudowano w diecezji płockiej 40 nowych kościołów. Główną pracą naukową Antoniego Juliana Nowowiejskiego była książka zatytułowana „Płock. Monografia historyczna”. Zmarł męczeńską śmiercią w obozie w Działdowie, bestialsko zamęczony przez Niemców.
W dniu 13 czerwca 1999 r. Ojciec święty Jan Paweł II uczynił go błogosławionym Kościoła katolickiego, stawiając na czele wszystkich beatyfikowanych wówczas 108 męczenników brunatnego totalitaryzmu. Beatyfikowany wówczas został też bp Leon Wetmański, sufragan, który został zamęczony w tym samym obozie w 1941 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.