Drukuj Powrót do artykułu

Płock: 6 sierpnia wyruszy 37. pielgrzymka na Jasną Górę

05 sierpnia 2018 | 16:28 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ

37. Piesza Pielgrzymka Diecezji Płockiej na Jasną Górę, pod hasłem „Stworzeni do wielkości”, wyruszy 6 sierpnia w godzinach porannych z bazyliki katedralnej płockiej. Pątnicy dotrą do Częstochowy 14 sierpnia. W trakcie wędrowania będą rozważać dzieło życia patrona roku – św. Stanisława Kostki, pochodzącego z diecezji płockiej, a także modlić się w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wyjście 37. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Płockiej na Jasną Górę poprzedzi Msza św. w katedrze płockiej, pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery. Pątnicy będą wędrować na Jasną Górę przez 9 dni, w 11 grupach oznaczonych kolorami. Jedna z grup: „miedziana” z Mławy wyruszyła wcześniej i pieszo dotrze także do Płocka.

Pielgrzymi codziennie pokonywać będą około 30 km, łącznie przejdą około 270 km, do Częstochowy dotrą 14 sierpnia w godzinach rannych. Tradycyjnie podczas pielgrzymki będzie możliwość uczestnictwa w codziennej Mszy św. i wieczornym Apelu Jasnogórskim, korzystania z sakramentu pokuty, słuchania konferencji.

W programie pielgrzymki znajdą się też spotkania z gośćmi: Anitą Czupryn – autorką książki pt. „Cuda dzieją się po cichu” – o cudach jasnogórskich oraz diecezjalnym duszpasterzem młodzieży ks. Krzysztofem Rucińskim, który przywiezie ze sobą peregrynujące po diecezji relikwie św. Stanisława Kostki. Nie zabraknie również koncertów: barda Jacka Kowalskiego i zespołu muzyki chrześcijańskiej „Moja Rodzina” z Glinojecka w diecezji płockiej.

Głównym przewodnikiem pielgrzymki jest ks. Jacek Prusiński, wikariusz parafii pw. św. Jadwigi Śląskiej w Białej koło Płocka. Zaznacza, że patronem pielgrzymki jest św. Stanisław Kostka (1550-1568), patron dzieci i młodzieży oraz diecezji płockiej.

– Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi `Stworzeni do wielkości`. Będziemy próbować obudzić w nas te najpiękniejsze ludzkie tęsknoty, które często spadły na dno naszych serc. Będziemy modlić się o świętość życia, wierność, mądrość, czystość i miłość – podkreśla ksiądz przewodnik.

Pątnikom pieszym z diecezji płockiej towarzyszyć będą pielgrzymi duchowi. Otrzymają oni modlitewnik z rozważaniami na każdy dzień, wraz z dokładną trasą pielgrzymki. Zobowiązali się do codziennego uczestnictwa w swojej parafii w Mszy św. i Apelu Jasnogórskim.

W ubiegłym roku w pielgrzymce na Jasną Górę uczestniczyło około 1300 wiernych.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.