Płock: apel Rady Społecznej o rzetelne przedstawianie zasady rozdziału Kościoła od państwa
29 listopada 2011 | 11:57 | eg Ⓒ Ⓟ
„W Polsce nie trzeba wprowadzać zasady rozdziału Kościoła i państwa, ponieważ takie rozwiązanie już u nas istnieje i przynosi dobre owoce” – napisali członkowie Rady Społecznej przy Biskupie Płockim Piotrze Liberze, w wydanym 28 listopada oświadczeniu pt. „Religia i życie publiczne”. Dotyczy ono właściwego interpretowania obowiązującej w Polsce zasady rozdziału Kościoła od państwa.
W oświadczeniu napisano, że jednym z elementów sporu światopoglądowego w naszym kraju jest zasada rozdziału Kościoła od państwa. „Należy stanowczo podkreślić, że w Polsce nie trzeba – jak postulują niektórzy politycy czy dziennikarze – wprowadzać zasady rozdziału Kościoła i państwa, ponieważ takie rozwiązanie już u nas istnieje i przynosi dobre owoce” – napisano w oświadczeniu.
Jego autorzy stwierdzają, że wiele osób ulega fałszywej argumentacji i powtarza bezkrytycznie opinie o rzekomo „konfesyjnym charakterze naszego życia publicznego”. Tymczasem w Polsce od wielu lat obowiązuje „zasada niezależności oraz autonomii państwa i Kościoła”. Potwierdzenie tego znaleźć można w wielu ważnych dokumentach prawa międzynarodowego, państwowego i kościelnego oraz w praktyce życia społecznego.
Ponadto członkowie rady przypominają, że w krajach Unii Europejskiej istnieją różne modele uregulowania kwestii związanych z obecnością religii w życiu publicznym. Istnieją państwa wyznaniowe z Kościołami państwowymi (Dania, Finlandia, Grecja, Szwecja, Wielka Brytania), z wrogim rozdziałem Kościoła od państwa (Francja, Portugalia), z pewnymi elementami konfesyjności (Irlandia), pluralizmem wyznaniowym oraz zasadą przyjaznego rozdziału Kościoła od państwa (Austria, Hiszpania, Niemcy, Włochy).
„Polska należy niewątpliwie do tej ostatniej grupy państw i narodów. Obowiązująca obecnie nad Wisłą zasada niezależności oraz autonomii państwa i Kościoła jest jednym z rozwiązań przyjętych na naszym kontynencie (…), istotą tej idei jest bezstronność państwa względem różnych przekonań religijnych lub ideologicznych” – stwierdza Rada.
Gremium to przypomina także zasadę „wrogiego rozdziału Kościoła od państwa”. Obowiązuje ona we Francji i jest skutkiem rewolucji 1789 roku. Zasada ta oznacza „podporządkowanie fenomenu religijnego władzy państwowej lub ignorowanie tego, co ma jakikolwiek związek z religią”. Członkowie Rady zdecydowanie sprzeciwiają się wprowadzeniu w Polsce laickości państwa na wzór francuski. Wyrażają przekonanie, że w Polsce należy bronić modelu, w którym Kościół i państwo są dwoma niezależnymi podmiotami, które ze sobą współpracują dla dobra obywateli.
Autorzy oświadczenia „Religia i życie publiczne” sprzeciwiają się wszelkim formom manipulacji i dezinformacji społeczeństwa oraz apelują do polityków i ludzi mediów o rzetelne informowanie opinii publicznej.
W Radzie Społecznej przy Biskupie Płockim Piotrze Liberze zasiada kilkunastu przedstawicieli świata nauki, medycyny, mediów, władz samorządowych, organizacji pozarządowych. Zajmują się oni najbardziej aktualnymi problemami społecznymi, ostatnie oświadczenie nosiło tytuł „Media i wartości”. Przewodniczącym rady jest ks. dr Andrzej Kobyliński.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.