Płock – biskupi modlili się za Osoby skrzywdzone wykorzystaniem seksualnym
16 lutego 2024 | 21:56 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
W Dniu Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi Wykorzystaniem Seksualnym bp Szymon Stułkowski i bp Mirosław Milewski uczestniczyli wieczorem w nabożeństwie Drogi Krzyżowej w płockiej bazylice katedralnej: Chcemy, by nasza modlitwa dała siły tym, którzy zostali zranieni – podkreślił biskup płocki.
Od 2017 roku w katedrze w Płocku w pierwszy piątek Wielkiego Postu sprawowane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej za tych, którzy doświadczyli wykorzystania seksualnego przez duchownych i inne osoby. Także w tym roku, w Dniu Modlitwy i Solidarności z Osobami Skrzywdzonymi Wykorzystaniem Seksualnym, w katedrze zgromadzili się płocczanie, którzy solidaryzują się ze skrzywdzonymi w tej sferze.
– Chcemy okazać solidarność z tymi, którzy cierpią. Chcemy pokutować za grzechy popełnione, choć może nie bijemy się we własne piersi. Pokutujemy też za innych, za ludzi Kościoła, za biskupów. Chcemy, by modlitwa w której będziemy rozważać Drogę Krzyżową Jezusa, dała siły i moc tym, którzy zostali zranieni. Modlimy się także w intencji nawrócenia tych, którzy popełnili zło. Niech droga z Jezusem mobilizuje do dobra, do pokutowania za własne grzechy, do nawrócenia, czyli rozdarcia swojego serca, by Bóg mógł nas oczyszczać swoją łaską i zbliżać nas do Siebie – powiedział na wstępie bp Szymon Stułkowski.
Krzyż do poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej nieśli między innymi klerycy, członkowie Zakonu Rycerzy Jana Pawła św., wdowy konsekrowane, biskup pomocniczy Mirosław Milewski, proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Stefan Cegłowski. Natomiast rozważania Drogi Krzyżowej czytali Barbara Chlewińska i Zbigniew Smoliński.
Nabożeństwo w katedrze przygotował ks. Dariusz Malczyk, ceremoniarz biskupi, sędzia w Sądzie Biskupim w Płocku. Uczestniczyli w nim płocczanie, siostry zakonne, klerycy, księża.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.