Drukuj Powrót do artykułu

Płock: bp Milewski spotkał się z kolędnikami misyjnymi

10 stycznia 2018 | 14:12 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ

Kolędnicy misyjni z parafii Karniewo w diecezji płockiej odwiedzili 10 stycznia w Opactwie Pobenedyktyńskim bp. Mirosława Milewskiego. Zaprezentowali okolicznościowy program kolędniczy i zbierali datki na pomoc dla rówieśników z Syrii i Libanu.

Na początku spotkania w Opactwie dzieci i młodzież z parafii pw. Wszystkich Świętych w Karniewie – członkowie zespołu ludowego „Karniewiacy”, którzy w tym roku byli w swojej parafii kolędnikami misyjnymi, zaprezentowali program kolędniczy. Do wspólnego śpiewu kolęd włączyli się wszyscy obecni, w tym pracownicy Kurii Diecezjalnej.

Obecny na spotkaniu biskup pomocniczy diecezji płockiej Mirosław Milewski podkreślił, że podczas takich akcji wspomina się misjonarzy, także pochodzących z diecezji płockiej. Opowiedział, że niedawno rozmawiał z ks. Adamem Pergółem, który jest misjonarzem w Zambii od niemal 20 lat. Diecezja płocka ufundowała dla tamtejszej misji świetlicę parafialną.

Biskup podziękował również wszystkim, którzy modlitwą i materialnie wspierają działalność misyjną na całym świecie, także w ramach Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci: „To dobrze, że misjonarze są stale obecni w naszej świadomości. To ważne, że cały czas istnieje łańcuch modlitwy, łańcuch ludzkich serc dla misji” – podkreślił hierarcha.

Kolędnicy misyjni z parafii Wszystkich Świętych w Karniewie zbierali także pieniądze dla dzieci w Syrii i Libanie. Towarzyszył im. m.in. proboszcz parafii ks. kan. Sławomir Filipski i wójt gminy Karniewo Michał Jasiński: „Chcemy nieś radosną wieść swoim słowem i postawą” – powiedział podczas spotkania proboszcz z Karniewa.

Początki zespołu „Karniewiacy” sięgają przełomu lat 50 i 60. Zespół działał do roku 1980, uświetniał uroczystości szkole oraz dożynki i święta ludowe. Wielokrotnie prezentował swój repertuar na festiwalach folklorystycznych. W 1996 roku zespół został reaktywowany przy Gminnym Ośrodku Kultury w Karniewie i wraz z dawnymi członkami zespołu zostało odtworzone ,,kontro” – taniec drobnej szlachty zaściankowej. Dzisiaj zespół jest dwupokoleniowy. Repertuar składa się z tańców ludowych takich jak: kontro, kujawiak, polka, fafur, oberek, walczyk, przeplatanych piosenkami ludowymi i biesiadnymi oraz humorystycznymi skeczami. Obecnie zespół działa pod kierunkiem Krzysztofa Twardowskiego, liczy około 120 dzieci i 20 osób dorosłych. Kierownictwo muzyczne pełni Jan Trzciałkowski. W 2017 r. zespół obchodził 50-lecie działalności. Członkowie zespołu byli w tym roku kolędnikami misyjnymi.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.