Płock: dekanalni duszpasterze trzeźwości o roli trzeźwej matki
03 marca 2014 | 14:58 | eg Ⓒ Ⓟ
„Kochająca matka zawsze trzeźwa” – taki tytuł nosiło spotkanie wiosennej sesji dekanalnych duszpasterzy trzeźwości, które odbyło się 3 marca w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku. Gościem spotkania inaugurującego 47. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu w diecezji płockiej był m.in. mgr Józef Kurkowski z Poradni Leczenia Uzależnień w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie.
Spotkaniu w Płocku przyświecało tegoroczne hasło pracy duszpasterskiej w zakresie apostolstwa trzeźwości – „Kochająca matka zawsze trzeźwa”. Jego celem było omówienie różnych form duszpasterstwa trzeźwości w diecezji w roku duszpasterskim 2014 oraz działań profilaktycznych, ukierunkowanych na dzieci i młodzież. Uczestnicy zwracali uwagę na konieczność współpracy Kościoła z samorządami i świeckimi instytucjami, które zajmują się problemem uzależnień.
Gość spotkania, Józef Kurkowski z Poradni Leczenia Uzależnień w Specjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie, który od 30 lat zajmuje się pracą z osobami uzależnionymi, mówił o trzech grupach osób potrzebujących pomocy w tym zakresie: uzależnionych, współuzależnionych (np. żony alkoholików) oraz DDA, czyli dorosłych dzieciach alkoholików.
Przyznawał, że picie alkoholu staje się coraz częstszym problemem, także kobiet: „Zaczynają pić ludzie młodzi, którzy uciekając od problemów popadają w różnego rodzaju uzależnienia. Nie radzą sobie z coraz większymi wyzwaniami, więc sięgają po alkohol czy leki. Coraz częściej po alkohol sięgają także kobiety, które mają inną od mężczyzn psychikę i inny organizm, bardziej podatny na uzależnienia. Dochodzi do sytuacji, że w grupach terapeutycznych jest więcej kobiet niż mężczyzn” – powiedział Józef Kurkowski.
Specjalista ds. uzależnień mówił także, że o ile pijący mężczyzn ucieka od Kościoła, o tyle dla kobiet szukanie pomocy u księdza bywa często „ostatnią deska ratunku”. Ze swojej praktyki przywołał także przykład mężczyzny, który urodził się z zespołem abstynencyjnym (takie dzieci m.in. rodzą matki pijące alkohol w ciąży): „Gdy miał 5 lat, spijał alkohol z kieliszków po rodzinnych uroczystościach. Mówił, że to był dla niego `miodzik`. Ten człowiek już nie żyje, zapił się na śmierć” – stwierdził Kurkowski.
Z kolei o. Adam Michalski OFM Cap., nowy dyrektor Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu opowiedział o terapeutycznej ofercie tego miejsca. Są tam m.in. organizowane weekendowe spotkania osób uzależnionych, współuzależnionych i DDA, a raz w roku – osób trzeźwiejących. Zachęcił do systematycznej lektury dwumiesięcznika „Trzeźwymi bądźcie” oraz do udziału w wielkopostnej akcji „Jezus nie krzyżuje – Stop przemocy!”. Zachęca się w niej osoby doświadczające przemocy i ich bliskich do wspólnych postanowień, aby „obudzić w sobie trzeźwe patrzenie na cierpienie tych osób”. Ma temu pomoc na przykład rozważanie Słowa Bożego, zgodne z prawdziwą interpretacją.
Organizator spotkania ks. kan. Zbigniew Kaniecki, diecezjalny duszpasterz trzeźwości i kierownik Diecezjalnego Ośrodka Trzeźwości w Płocku-Trzepowie, zaprosił obecnych na Mszę św. do kościoła parafii św. Aleksego w dniu 4 marca na główną Eucharystię w intencji trzeźwości, w 47. Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu. Poza tym zachęcał do odprawiania comiesięcznych Mszy św. w dekanatach w intencji trzeźwości.
W swym wystąpieniu zaznaczał ponadto, że powierzone księżom funkcje dekanalnych duszpasterzy trzeźwości zawierają inne zadania niż duszpasterzy alkoholików, bowiem „alkoholizm to choroba, a trzeźwość, to cnota”.
Ponadto przedstawił program najważniejszych wydarzeń w roku, inicjowanych przez Diecezjalne Duszpasterstwo Trzeźwości. Będą to: majowe XI Sympozjum Apostolstwa Trzeźwości w Drobinie, czerwcowe VI Spotkania ze Sługa Bożym Mateuszem Talbotem w Płocku-Trzepowie oraz udział w XXXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę, lipcowa XXV Piesza Pielgrzymka w Intencji Trzeźwości Narodu z Bieżunia do Niepokalanowa oraz udział w XXI Ogólnopolskich Spotkaniach Trzeźwościowych w Licheniu, udział w sierpniowym Spotkaniu Wspólnoty rodzin Katolickich z Problemem Alkoholowym w Gietrzwałdzie oraz październikowa Jesienna Sesja Dekanalnych Duszpasterzy Trzeźwości.
W spotkaniu w Opactwie wzięło udział około 26 dekanalnych duszpasterzy trzeźwości. Część z nich, piastujących tę funkcję po raz pierwszy, przyjęła oficjalną nominację biskupa płockiego Piotra Libery.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.