Płock: diecezjalna inauguracja roku akademickiego
04 października 2009 | 14:58 | eg Ⓒ Ⓟ
Rektorzy, senaty i studenci dziewięciu uczelni wyższych, które znajdują się na terenie diecezji płockiej, wzięło udział w niedzielę 4 października w diecezjalnej inauguracji roku akademickiego 2009/2010, która odbyła się w płockiej katedrze. Mszę św. w intencji pracowników i studentów szkół wyższych sprawował ks. inf. prof. dr hab. Wojciech Góralski.
W homilii odwołał się do słów Jana Pawła II z encykliki „Fides et ratio”, że punktem wyjścia w formowaniu się naszego sumienia jest miłość do prawdy i otwarcie się na nią.
„Poszukiwanie prawdy oraz służba prawdzie jest z natury rzeczy zadaniem każdej uczelni i stanowi sens jej istnienia – mówił w homilii ks. Góralski. – A jeśli znajomość prawdy można nazwać mądrością, to uczelnia jest miejscem, w którym zdobywa się mądrość. Wszystko zależy jednak od tego, czy osiągnięcia nauki znajdują się w rękach ludzi uczciwych, odpowiedzialnych i poszukujących pełnej prawdy czy też nie” – podkreślał w katedrze.
Kaznodzieja zwrócił też uwagę, że różnorodne próby wskazywania tego, co w człowieku jest istotne, jak materializm, idealizm, socjologizm, indywidualizm, determinizm czy egzystencjalizm, traktujące człowieka w oderwaniu od Boga, „prowadzą wprost do nihilizmu”. Ponadto „stawiają człowieka ponad Bożym prawem”.
Zdaniem kaznodziei, hołdując wizji samego siebie w tych ideologiach, człowiek traci świadomość swojej wewnętrznej jedności i „ryzykuje zagubienie własnej tożsamości, choć chwilowo może się uchwycić wielu powierzchownych wymiarów ludzkiej rzeczywistości” – akcentował ks. Góralski.
W skierowanym do studentów i profesorów uczelni wyższych słowie odniósł się również do tego, że człowiek, zdający sobie sprawę z fragmentaryczności wyników badań dyscyplin naukowych, „powinien usilnie dążyć do poznania pełnej prawdy”. W innym razie grozi mu „zagubienie poznania własnej egzystencji i jej właściwego sensu, a tym samym i zagubienie własnej tożsamości”.
W Mszy św. inauguracyjnej w katedrze uczestniczyli przedstawiciele uczelni znajdujących się w Płocku, Ciechanowie, Pułtusku i Płońsku. Oprawę liturgiczną przygotowali studenci Politechniki Warszawskiej Wydział Zamiejscowy w Płocku.
W strojach ludowych wystąpili członkowie istniejącego przy tej uczelni Zespołu Tańca Ludowego „Masovia”, którym kieruje Tomasz Panek. Oprawą muzyczną zajął się również Chór Politechniki pod dyrekcją Edwarda Bogdana.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.