Płock: dzień skupienia dekanalnych duszpasterzy młodzieży
09 września 2009 | 18:00 | eg Ⓒ Ⓟ
W Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku odbył się doroczny dzień skupienia dla dekanalnych duszpasterzy młodzieży z diecezji płockiej. Konferencje dla niemal trzydziestu duszpasterzy poprowadził ks. Grzegorz Suchodolski, proboszcz z diecezji siedleckiej, dyrektor Krajowego Biura Światowych Dni Młodzieży.
W spotkaniu w płockim WSD uczestniczył także biskup Piotr Libera, który w swym słowie skierowanym do duszpasterzy przypomniał obchodzony właśnie Rok Kapłański oraz jego patrona – św. Jana Marię Vianneya.
„W obecnie przeżywanym roku wzorem dla nas wszystkich powinien być Jan Maria Vianney. Jest pewna rzeźba Proboszcza z Ars, która przedstawia tego świętego, który wskazuje drogę do nieba pewnemu młodzieńcowi. Dla nas św. Jan Maria też powinien być drogowskazem – tłumaczył biskup.
Podkreślał, ja duża odpowiedzialność spoczywa na dekanalnych duszpasterzach młodzieży. Najważniejsze jednak, żeby działali aktywnie, z zaangażowaniem, bo „chodzi o to, żeby się chciało chcieć”, konkludował ordynariusz diecezji.
Gość dnia skupienia, ks. Grzegorz Suchodolski, dzielił się z jego uczestnikami swoimi doświadczeniami z organizacji Światowych Dni Młodzieży, ale przede wszystkim wskazał na kryzys duszpasterstwa młodzieży. Jego źródła upatrywał w kryzysie liderów.
Ten wieloletni duszpasterz młodzieży, w tym młodzieży akademickiej, zauważał, że młodzież niechętnie uczestniczy w akcjach duszpasterskich: „Mamy do czynienia z kryzysem liderów, brakiem liderów. Jest to wynikiem określonych sytuacji rodzinnych – wiele osób jest poranionych i nie jest w stanie przyjmować w życiu pozycji lidera”, mówił ks. Suchodolski w Płocku.
Tłumaczył, że młodzi ludzie, którzy chcą działać w duszpasterstwach, bardziej „szukają w nich ojca i matki niż widzą się w pozycji lidera, który ma kierować i prowadzić innych. Są więc nieprzygotowani do bycia liderami” – stwierdzał duszpasterz.
„Chodzi też o to, aby 90 % liderów były to osoby świeckie, a tylko 10 % – osoby duchowne. Na razie jest niestety odwrotnie” – podkreślił. W jego opinii receptą na zmianę tej sytuacji mogą być intensywne szkolenia, spotkania, formacje.
Ks. Grzegorz Suchodolski zwrócił również uwagę na fakt, że o ile mówi się obecnie na przykład o dziurze budżetowej, o tyle z podobna dziurą mamy współcześnie do czynienia w duszpasterstwie.
Ponadto duszpasterz powinien pamiętać, że „nie tylko musi dawać siebie innym, ale również brać: poprzez wsłuchanie się w Ewangelię, codzienną adorację Najświętszego Sakramentu, udział w Eucharystii” – podkreślał ks. Suchodolski.
W programie dnia skupienia znalazła się także m.in. adoracja Najświętszego Sakramentu i wspólna koronka do Miłosierdzia Bożego. Duszpasterze młodzieży z dekanatów wzięli także udział w warsztatach, których celem było poznanie metod wychodzenia z kryzysu w duszpasterstwie.
Diecezjalny Dzień Skupienia dla dekanalnych duszpasterzy młodzieży odbył się z inicjatywy biskupa Piotra Libery. Nad jego organizacją czuwał wydział duszpasterski Kurii Diecezjalnej, którym kieruje ks. Roman Bagiński oraz diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Rafał Grzelczyk.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.