Płock: dziennikarze mediów lokalnych i parafialnych na wielkopostnym Dniu Skupienia
25 lutego 2012 | 22:42 | eg Ⓒ Ⓟ
Około 40 dziennikarzy z diecezji płockiej, pracowników mediów lokalnych i redaktorów parafialnych gazetek i stron internetowych, wzięło udział 25 lutego w wielkopostnym Dniu Skupienia, który odbył się w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku. Konferencję pt. „Cena prawdy – ceną wiary” wygłosił dla nich ks. dr Marek Wilczewski, wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku.
Dziennikarskie spotkanie wielkopostne rozpoczęło się w Sali Biskupów Opactwa Pobenedyktyńskiego na Wzgórzu Tumskim w Płocku: „Nie przypadkiem spotykamy się w Wielkim Poście, bowiem jest to czas szczególnie skłaniający do refleksji nad sobą, swoim życiem i swoją pracą. Taka refleksja potrzebna jest też ludziom mediów, zarówno lokalnych jak i parafialnych, którzy muszą odpowiedzialnie traktować swoje powołanie. Ważny jest też cel integracyjny, ponieważ jeśli się poznamy, będzie nam łatwiej ze sobą współpracować”, mówiła na wstępie spotkania rzecznik diecezji Elżbieta Grzybowska.
Konferencję pt. „Cena prawdy – ceną wiary”, połączoną z prezentacją multimedialną, wygłosił ks. dr Marek Wilczewski, wykładowca w WSD w Płocku oraz pracownik wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej. Posługując się przykładami z mediów ogólnopolskich pokazał, w jaki sposób niektórzy dziennikarze posługują się manipulacją. Przytoczył też przykład odwrotne: gdy dziennikarze postępowali zgodnie z sumieniem i etyką dziennikarstwa, podejmując ryzyko utraty pracy.
„Często zdarzają się sytuacje, gdy przedstawiciele mediów nie zajmują się publicystyką opartą na faktach, ale tworzą materiał propagandowy pod konkretne potrzeby chwili albo swojego zleceniodawcy. Tymczasem podstawowym celem dziennikarstwa jest służba prawdzie. Powinien on przyświecać każdemu dziennikarzowi, a w sposób szczególny dziennikarzowi, który wierzy w Jezusa Chrystusa. Sam Jezus powiedział, że jest „Drogą, Prawdą i Życiem”. Człowiek, który świadomie i z premedytacją odrzuca prawdę, odrzuca także Tego, który jest Prawdą – odrzuca Chrystusa”, mówił ks. Wilczewski.
Przekonywał także, że to właśnie prawda stanowi fundament etyki dziennikarskiej, a media powinny przekazywać informacje, które są prawdziwe. Dziennikarz – chrześcijanin, jeśli chce pozostać wierny Bogu i misji swego zawodu – musi być sługą prawdy. Dlatego „dziennikarz nie powinien ograniczać się do pytania: co się stało? co się wydarzyło?”. Zawsze też pyta „dlaczego tak się stało?”. Tym samym „szuka przyczyn, kontekstów i próbuje zrozumieć”.
Akcentował też, że służba prawdzie nie jest łatwa i często domaga się sprzeciwu, ale przecież „Chrystus był znakiem sprzeciwu, szedł pod prąd myślenia wygodnego, relatywnego, zorientowanego na korzyść, na zysk, na władzę, na przywileje. I tego oczekuje od nas – przekonywał rekolekcjonista. – Za wierność prawdzie trzeba czasem płacić wysoką cenę. Tak samo, jak za wierność Chrystusowi”, dodawał.
W spotkaniu wzięło udział około 40 dziennikarzy mediów lokalnych i redaktorów gazetek i stron internetowych parafialnych, osób świeckich i księży. Przyjechali m.in. z Gostynina, Płońska, Ciechanowa, Nasielska, Tłuchowa. Wspólnie uczestniczyli w koncelebrowanej Mszy św. w katedrze, której przewodniczył ks. kan. Zbigniew Sajewski, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płońsku. Mogli też skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania. Poza tym o najważniejszych zabytkowych obiektach w bazylice katedralnej opowiedział im ks. Stefan Cegłowski, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Płocku.
Dzień Skupienia zakończył się wspólnym poczęstunkiem, który stał się okazją do wspólnych rozmów i dzielenia się doświadczeniami z pracy dziennikarskiej.
Wielkopostny Dzień Skupienia dla dziennikarzy został zorganizowany został w Płocku po raz trzeci, jednak po raz pierwszy w rozszerzonej formule – z udziałem osób tworzących parafialne gazetki i strony internetowe oraz odpowiedzialne za przekaz informacji w parafiach. Ponadto dziennikarze mediów lokalnych z terenu diecezji płockiej od 3 lat jesienią biorą udział w Dziennikarskim Podwieczorku u Biskupa.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.