Płock: dźwięk syren upamiętni 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego (zapowiedź)
29 lipca 2020 | 17:21 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
W sobotę 1 sierpnia przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z tym o godzinie 17:00 w Płocku zostaną włączone na minutę syreny alarmowe, a na cmentarzu katolickim w Alejach Kobylińskiego odbędą się uroczystości patriotyczne z udziałem władz miasta i mieszkańców. Organizatorzy i uczestnicy postarają się zachować niezbędne względy bezpieczeństwa sanitarnego.
W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie Płocka na 1 minutę o godzinie 17:00 – Godzinie „W” włączone zostaną syreny alarmowe. W ten sposób upamiętniony zostanie wybuch powstania oraz rozpoczęcie Akcji „Burza” w 1944 roku Warszawie.
Ponadto na cmentarzu katolickim w Alejach Kobylińskiego (tzw. zabytkowym), gdzie znajduje się pomnik Żołnierzy Armii Krajowej zaplanowano uroczystości patriotyczne m.in. z udziałem mieszkańców miasta. Harcerze i grupy rekonstrukcyjne wystawią tam warty honorowe.
Po wyłączeniu syren alarmowych zgromadzeni wykonają hymn państwowy i złożą kwiaty pod pomnikiem. Zaplanowano także okolicznościowe odczyty poezji powstańczej oraz odczytanie Rozkazu Komendanta Hufca ZHP Płock upamiętniającego 76. rocznicę Powstania Warszawskiego.
Organizatorem uroczystości jest Urząd Miasta Płocka. Wszyscy uczestnicy postarają się zachować dystans społeczny oraz zasłonić usta i nos maseczkami, bowiem uroczystość patriotyczna nie może stać się miejscem zakażenia koronawirusem.
***
W Powstaniu Warszawskim walczyło 59 płocczan oraz osób pochodzących z okolic Płocka Wśród nich są m.in. Hanna Bąkowska ps. Hanka. Katarzyna Nowakowska ps. Kasia, Hanna Zielińska ps. Cyranka, Waldemar Danielik ps. Wyrwa, Sabina Gąsiorowska ps. Busia, Zofia Hejke-Sawicz ps. Zosia. Ponadto w warszawskim Śródmieściu walecznością zasłynął 15. Pułk piechoty AK pod dowództwem ppłka Franciszka Rataja ps. Paweł. W jego szeregach walczyło dwóch niepełnoletnich płocczan: Tadeusz Paczkowski i Czesław Jóźwiak.
Warto pamiętać o zmarłym w 2012 r. Marku Gajewskim ps. Aramis. W powstaniu walczył jako żołnierz Armii Krajowej Grupy Kampinos. Zdobywał m.in. Dworzec Gdański, nacierał na Sieraków, walczył w bitwie pod Jaktorowem i Zosinymi Budami. Pod koniec powstania razem z kolegami z oddziału ruszył w kierunku Kielecczyzny. Jego oddział partyzancki walczył w okolicach miejscowości Końskie i w lasach koło Spały.
Po wojnie Marek Gajewski, niemal do końca życia, aktywnie działał w organizacjach kombatanckich i organizował konkursy historyczne, za co był wielokrotnie odznaczany, posiadał m.in. Krzyż Walecznych i odznakę honorową Ministerstwa Obrony Narodowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.