Drukuj Powrót do artykułu

Płock: ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w seminarium

25 stycznia 2018 | 13:39 | Płock / eg Ⓒ Ⓟ

Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku, z udziałem przedstawicieli płockich Kościołów chrześcijańskich. Homilię wygłosił ks. Dawid Mendrok, proboszcz parafii ewangelickiej w Rypinie w diecezji płockiej: „Jedność Chrystusa jest w nas od zawsze” – głosił duchowny.

Nabożeństwu Słowa Bożego w kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku przewodniczył ks. kan. dr Włodzimierz Piętka, diecezjalny referent ds. ekumenicznych. Podziękował uczestnikom modlitewnego spotkania z płockich Kościołów chrześcijańskich oraz klerykom i wykładowcom za to, że zgromadzili się w jednym miejscu, na wspólnej modlitwie, razem rozważali słowo Boże, przekazali sobie znak pokoju i odmówili modlitwę „Ojcze nasz”.

Homilię podczas nabożeństwa wygłosił ks. Dawid Mendrok, proboszcz parafii ewangelickiej w Rypinie w diecezji płockiej. Odwołał się w niej do postawy Mojżesza ze Starego Testamentu, który musiał przeprowadzi naród wybrany przez Morze Czerwone, a także do sytuacji kobiety uzdrowionej przez Jezusa z krwotoku oraz córki Jaira, którą Jezus wskrzesił do życia.

„Wiara, to stan świadomości poprzedzony głębokim doświadczeniem. Wiara, to zrozumienie, że tylko Bóg i nikt inny może pomóc w kryzysie. Wiarę podsyca ogień nadziei. Nadzieja jest ogniem, który rozniecamy, aby dojść do żywej wiary. Jeśli w moim sercu jest nadzieja, a ktoś ją gasi, muszę usunąć go z mego serca” – podkreślił proboszcz.

Zaznaczył też, że tygodnie ekumeniczne służą temu, aby wzajemnie się do siebie zbliżyć. Wspólne spotkania sprawiają, że ludzie od zwątpień, poprzez kryzysy, przechodzą do wiary i nadziei, a także do radości. Dlatego gdy „jedni budują mury, inni szukają Jezusa w tłumie, aby Go dotknąć i zostać uzdrowionym”.

„Jako chrześcijanie różnych denominacji chrześcijańskich tworzymy jeden, powszechny, apostolski Kościół, sięgający zesłania Ducha Świętego. Chrystus jest jego krzewem winnym, a różne Kościoły są jego konarami, gałęziami. Jedność Chrystusa jest w nas od zawsze, tak jak nadzieja i wiara w Nim pokładane. Ogień wiary i nadziei został zapalony w naszych sercach przez Trójjedynego Boga” – interpretował ewangelik.

Uczestnicy modlitewnego spotkania w czasie modlitwy wstawienniczej modlili się m.in. o uwolnienie od „egocentryzmu, arogancji i strachu, które uniemożliwiają dążenie do pełnej, widocznej jedności Kościoła”. Prosili też, aby potrafili „przyjmować obcego jak brata”.

Wyższe Seminarium Duchowne w Płocku każdego roku gromadzi uczestników Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan na nabożeństwie Słowa Bożego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.