Drukuj Powrót do artykułu

Płock: ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w seminarium

21 stycznia 2015 | 13:25 | eg Ⓒ Ⓟ

"Bóg przez Jezusa Chrystusa zniósł wszelkie podziały. Od Jego narodzin liczy się tylko szczera i głęboka wiara" – podkreślał ks. Mateusz Łaciak, proboszcz parafii ewangelickiej w Płocku. 20 stycznia odbyło się ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Przewodniczył mu ks. Jarosław Kwiatkowski, opiekun Koła Naukowego WSD oraz przewodniczący Dzieła Biblijnego w diecezji płockiej.

Ks. Mateusz Łaciak w homilii analizował ewangeliczne spotkanie Jezusa z Samarytanką przy studni Jakubowej. Wskazywał na niezwykłe okoliczności tej rozmowy: zmęczony podróżą nieznany człowiek spotyka się przy źródle jakubowym z Samarytanką, na terenie „nieczystej” Samarii, w samo południe, gdy z nieba leje się skwar i spiekota, gdy zazwyczaj nikogo tam nie ma. Rozmawia z Samarytanką jak z równorzędną partnerką, w postawie zaufania i szacunku.

Samarytanka jest szczera, choć Jezus pyta o życie prywatne; przyznaje się, że miała pięciu mężów, a obecny mężczyzna nim nie jest. Widać, ze ta sytuacja jej ciąży, stygmatyzuje ją w społeczeństwie. Ale Jezus jej nie odrzuca, chce zdjąć z jej ramion przygniatający ciężar.

– Bóg przez Jezusa Chrystusa zniósł wszelkie podziały – akcentował w homilii ks. Mateusz Łaciak. – Od Jego narodzin liczy się tylko szczera i głęboka wiara. On rozmawia z nami szczerze, bezpośrednio i pragnie zdjąć z naszych ramion duchowy ciężar. To jest przypowieść o nas: o mnie i o tobie, opisuje ciebie i mnie, borykającego się z problemami, z niezrozumieniem. Bóg pragnie rozmowy z nami, bo doskonale zna nasze życie i pragnie usłyszeć nasze wyznanie – głosił ksiądz ewangelicki.

Dodał, że opisywana rozmowa pokazuje jak Jezus, często niekonwencjonalnie, „potrafi w subtelny sposób dotknąć czułych strun”. Chciałby rozmawiać z ludźmi o tym, co ich boli, jak wyglądają relacje małżeńskie, rodzinne, przyjacielskie. – On pragnie być towarzyszem naszej podróży. Chciejmy więc przystanąć z Nim przy studni, odpocząć, zaczerpnąć oddechu, nabrać siły, porozmawiać i udać się w dalszą podróż – zachęcał proboszcz parafii ewangelickiej.

Pytał, czy ludzie również chcą, by „Bóg wszedł w ich życie”, czy przypadkiem nie uciekają przed Nim lub czy nie odpowiadają na zadawane przez Niego pytania wymijająco. To może być „trudna rozmowa”, ale pozwoli uświadomić grzechy i ułomności, a nade wszystko wskazać cel – życie wieczne, krzyż Jezusa Chrystusa, zbawienie. To da „spokój ducha i nadzieję”.

W czasie nabożeństwa Słowa Bożego odmówiona została także modlitwa powszechna w intencji jedności chrześcijan. Na zakończenie zgromadzeni otrzymali wspólne błogosławieństwo księdza katolickiego i ewangelickiego.

Nabożeństwo Słowa Bożego w płockim WSD było kolejnym w ramach Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. W środę wierni płockich Kościołów chrześcijańskich (katolickiego, ewangelickiego, prawosławnego i mariawickiego) spotkają się na wspólnej modlitwie w kościele ewangelickim przy ul. Kazimierza Wielkiego 39 w Płocku.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Płock: ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w seminarium

23 stycznia 2014 | 20:53 | eg Ⓒ Ⓟ

Ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego z homilią ks. protojereja Eliasza Tarasiewicza, proboszcza parafii prawosławnej w Płocku, odbyło się 23 stycznia w kaplicy św. Stanisława Kostki w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Przewodniczył mu ks. Jarosław Kwiatkowski, ojciec duchowny kleryków. Na wstępie zaznaczył, że Słowo Boże jest tym, co najbardziej jednoczy chrześcijan.

Ks. Tarasiewicz przekonywał obecnych: alumnów i wykładowców seminarium, członków Klubu Inteligencji Katolickiej, przedstawicieli płockich Kościołów chrześcijańskich, że nie można powoływać się na Chrystusa, a budować wokół siebie mury. „Ruch ekumeniczny ma charakter ruchu duchowego, wynika ze wspólnego głoszenia Chrystusa. Dzieło ekumeniczne nie jest na miarę sił ludzkich, tylko Duch Święty może pomóc w modlitwie o jedność” – wskazał prawosławny duchowny.

Podkreślił też, że każdy podział czyni nas uboższymi, nie następuje wtedy przenikanie darów i charyzmatów, stajemy się „więźniami własnych koncepcji”. A stanowić jedno, to znaczy kochać się wzajemnie – na wzór miłości Ojca i Syna. Ponadto zaznaczał, że „ekumenizm wymaga dziś nowego stylu chrześcijaństwa”. Tworzą go nie ludzie „dobrze poinformowani”, ale „ludzie modlitwy”. „Bóg nie zamieszkuje tam, gdzie jest podział i grzech. Bóg nie chce podziałów, ale jedności i zgody” – zaznaczył ks. Tarasiewicz.

Z kolei rektor WSD ks. dr Marek Jarosz na zakończenie spotkania podkreślał, że Tydzień Ekumeniczny jest dobrą okazją do zatrzymania się i „otrząśnięcia ze stereotypów”. „Wystarczy zatrzymać się przed Najświętszym Sakramentem, wsłuchać w wyznanie wiary, żeby zrozumieć, jak wiele nas chrześcijan łączy, i jak niewiele dzieli. Pamiętajmy nie od święta, ale na co dzień, że mamy jednego Zbawcę i jedną wiarę” – zachęcał gospodarz miejsca.

Symboliczny charakter miało umieszczenie na ołtarzu na początku nabożeństwa świętych ksiąg: Tory, greckiego tłumaczenia Pisma Świętego, Biblii przetłumaczonej przez ks. Jakuba Wujka oraz Nowego Testamentu w translacji ewangelika Stanisława Murzynowskiego.

Nabożeństwo w WSD było kolejnym w programie Tygodnia Ekumenicznego w Płocku. Następne będą Nieszpory prawosławne w cerkwi (24 stycznia) oraz Eucharystia na zakończenie w katedrze Miłosierdzia i Miłości – świątyni Starokatolickiego Kościoła Mariawitów (25 stycznia).

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Drukuj Powrót do artykułu

Płock: ekumeniczne nabożeństwo Słowa Bożego w seminarium

21 stycznia 2013 | 19:04 | eg Ⓒ Ⓟ

Ks. Mateusz Łaciak, wikariusz parafii ewangelicko-augsburskiej w Płocku, wygłosił słowo podczas nabożeństwa Słowa Bożego 20 stycznia w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku. Głosił, że zawsze będą ci, dla których „wiara jest głupstwem”, ale także ci, dla których ukrzyżowany w Jerozolimie Jezus jest Zbawicielem świata. Wieczornemu nabożeństwu przewodniczył ojciec duchowny ks. mgr Jarosław Kwiatkowski.

Ks. Mateusz Łaciak zwrócił uwagę na fakt, że współczesny rozwój i postęp nauki i techniki niesie zagrożenie w postaci coraz większej ingerencji w naturę. Człowiek przestał się z naturą liczyć; myśli, że znajdzie sposób na ograniczenie negatywnych skutków swojej ingerencji.

„Rozwój świata stanowi zagrożenie dla wiary – twierdził duchowny ewangelicki. – Człowiek wykształcony nie chce wierzyć, że dzieciątko narodzone w betlejemskiej stajence było Bogiem. Chce wyzwolić się spod ręki Boga i uniezależnić się. Wiedza chce obalać fakty, które opisano w Biblii. W ludziach rodzą się wątpliwości, w konsekwencji człowiek wyrzuca Boga za nawias życia. Czy ludzkość staje lepsza, gdy chce funkcjonować bez praw boskich? Czy staje się bardziej moralna, współczująca? Czy wreszcie człowiek jest w stanie sam się zbawić?”, pytał retorycznie ks. Łaciak.

Podkreślał, że wiara bez wiedzy prowadzi do fundamentalizmu, a wiedza bez wiary – do ateizmu. Z Biblii można się jednak dowiedzieć, że to Bóg obdarza ludzi mądrością, a z pierwszego listu św. Pawła do Koryntian, że Chrystus ukrzyżowany jest „mocą i mądrością Bożą”: „Dla wielu jest to prawda absurdalna, że jeden Chrystus dał się zabić, by zbawić nas wszystkich. Jego śmierć na krzyżu była największą hańbą. Niektórzy twierdzą, że krzyż do dziś dzieli świat na dwa światy”, komentował ks. Łaciak

Wikariusz parafii ewangelicko-augsburskiej w Płocku dodawał, że współczesny człowiek ma problemy z przyjęciem, że ukrzyżowany w Jerozolimie Jezus Chrystus jest Zbawicielem świata. Wielu szyderców robi wszystko, by podważyć fundamenty wiary chrześcijańskiej, dla wielu przeszkodą wiary jest – wiedza. Zwracał uwagę, że z perspektywy św. Pawła zawsze będą ci, dla których Betlejem to tylko historia, a męka i śmierć Chrystusa to „głupstwo”; ale także ci, dla których „urodzony w Betlejem i ukrzyżowany w Jerozolimie” Jezus jest „mocą i mądrością Bożą”.

Nabożeństwu w kaplicy św. Stanisława Kostki w WSD przewodniczył ks. mgr Jarosław Kwiatkowski, ojciec duchowny kleryków. Jego uczestnicy wspólnie przekazali sobie znak pokoju i modlili się modlitwą „Ojcze nasz”. Na koniec wspólnego błogosławieństwa udzielili im: ks. Jarosław Kwiatkowski, ewangelik ks. Mateusz Łaciak i ksiądz prawosławny ks. Eliasz Tarasiewicz.

W spotkaniu ekumenicznym w seminarium uczestniczyli przedstawiciele płockich Kościołów chrześcijańskich: katolickiego, mariawickiego, ewangelicko-augsburskiego i prawosławnego.

Zgodnie z programem płockiego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w poniedziałek 21 stycznia w kościele św. Jana Chrzciciela odprawiona zostanie „Eucharystia Pamięci o Zmarłych Ludziach Ekumenii” w płockich Kościołach. Będzie jej przewodniczył i homilię wygłosi ks. dr Włodzimierz Piętka, redaktor naczelny płockiej edycji „Gościa Niedzielnego”.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Wersja do druku
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Możesz określić warunki przechowywania cookies na Twoim urządzeniu za pomocą ustawień przeglądarki internetowej.
Administratorem danych osobowych użytkowników Serwisu jest Katolicka Agencja Informacyjna sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (KAI). Dane osobowe przetwarzamy m.in. w celu wykonania umowy pomiędzy KAI a użytkownikiem Serwisu, wypełnienia obowiązków prawnych ciążących na Administratorze, a także w celach kontaktowych i marketingowych. Masz prawo dostępu do treści swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu, a także prawo do przenoszenia danych. Szczegóły w naszej Polityce prywatności.