Płock: ekumeniczne nieszpory w świątyni mariawickiej
26 stycznia 2018 | 10:50 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ
Ekumeniczne nieszpory w Katedrze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów zakończyły wieczorem 25 stycznia płockie obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Przewodniczył im ks. Jarosław Opala, proboszcz parafii mariawickiej w Mińsku Mazowieckim. Towarzyszyła im zbiórka na rzecz uchodźców, ustalona przez Kościoły należące do Polskiej Rady Ekumenicznej.
Podczas homilii ks. prał. dr Marek Jarosz, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku apelował do uczestników spotkania, aby starali się swoją życiową przestrzeń wypełnić modlitwą. Jak tłumaczył, pozwala ona „wyrazić obawy i prosić o pomoc Pana”, ale przede wszystkim oderwać wzrok od siebie, poznać samego Boga i to, czego On od człowieka oczekuje.
Odwołał się także do przypowieści o synu marnotrawnym. Dwaj bracia z przypowieści reprezentują dwie drogi, dwa style rozumienia świata i relacji do Ojca – „drogi obnażające ludzki dramat i odsłaniające ludzi zgubionych i oddalonych od Ojca”. Te dwa sprzeczne światy połączył Ojciec. To, co najpiękniejsze w powrocie marnotrawnego syna, dokonało się w domu – miejscu, które najbardziej przynależy do Ojca. Tam życie „rządzi się logiką miłości i przebaczenia”.
Rektor seminarium zaproponował, aby wypełnianie woli Jezusa rozpocząć od stwierdzenia, że „najlepszym miejscem budowania jedności jest dom Ojca – świątynia współbrata mariawity, protestanta, prawosławnego i katolika”.
„Nigdy nikomu nie odmawiajmy naszej obecności w świątyni współbraci. Niech nigdy, nawet wówczas, gdy będziemy przekonani o słuszności naszych stanowisk, nie padną słowa „nie wejdę”. A jeśli będzie ci trudno tam wejść, niech to będzie wejście mimo wszystko. Mimo naszych pretensji, żalu i faktycznych lub pozornych zranień. W domu Ojca – w świątyniach – wzrok naszej wiary kieruje się w stronę Boga, który nam przypomina, że Jezus należy do Ojca – nie do nas – i nie jest naszą własnością, którą możemy zarządzać w dowolny sposób” – mówił.
Prosił też, aby źródłem jedności stała się przede wszystkim wspólna modlitwa w świątyniach. Wówczas „Pan wyleje balsam na nasze serca, Jego spojrzenie pełne miłości złagodzi surowość naszych sądów, ułatwi zrozumienie, że różnice mogą zamienić się w różnorodność, a oziębłość w ciepło płynące z serca współbrata” – podkreślił ks. Marek Jarosz.
W czasie nieszporów zbierano pieniądze rzecz pomocy uchodźcom – taką decyzję podjęły Kościoły należące do Polskiej Rady Ekumenicznej.
W spotkaniu ekumenicznym w katedrze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów uczestniczył gospodarz miejsca – bp Marek Babi, biskup naczelny tego Kościoła, biskup płocki Piotr Libera, ks. Szymon Czembor – proboszcz parafii ewangelickiej w Płocku, ks. protojerej Eliasz Tarasiewicz – proboszcz parafii prawosławnej w Płocku oraz ks. kan. dr Włodzimierz Piętka, diecezjalny referent ds. ekumenizmu w diecezji płockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.