Drukuj Powrót do artykułu

Płock: etap diecezjalny Olimpiady Teologii Katolickiej

07.03.2018 , eg, Płock, 07-03-2018 Ⓒ ℗

Trzydziestu siedmiu uczniów ze szkół średnich w diecezji płockiej wzięło udział w etapie diecezjalnym 28. Olimpiady Teologii Katolickiej pt. „Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka”. Odbył się on 7 marca w Szkołach Katolickich. Jego trzej laureaci wezmą udział w finale ogólnopolskim olimpiady w kwietniu w Porszewicach w archidiecezji łódzkiej.

W etapie szkolnym OTK pt. „Pokój i nadzieja dla Europy w nauczaniu Benedykta XVI i Franciszka” wzięło udział 282 uczniów z 22 szkół. W etapie diecezjalnym natomiast uczestniczyło 37 uczniów z 18 szkół ponadgimnazjalnych. Pisali oni test przygotowany przez komitet organizacyjny OTK, składający się z 25 pytań. Czas przeznaczony na napisanie odpowiedzi wynosił 45 minut.

Pytania dotyczyły między innymi tego, co stanowi podłoże współczesnego terroryzmu według papieży Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI, jaką dykasterię powołał papież Franciszek, która ma zajmować się m.in. ofiarami form niewolnictwa, jakie są różnice między zakresem materialnym a moralnym chrześcijańskiej nadziei. Uczniowie musieli także znać tytuły trzech orędzi papieża Benedykta XVI na Światowy Dzień Pokoju, postaci z Biblii, która wypełniła nadzieje narodu wybranego czy też co miał na myśli papież Franciszek, mówiąc w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju w 2017 r. o przemocy „w kawałkach”.

Pierwsze miejsce w konkursie zajął Jakub Brodowski z I LO im. Zygmunta Krasińskiego w Ciechanowie, drugie Monika Tarnowska z tej samej szkoły (katechetka Agnieszka Boniakowska), a trzecie Aleksandra Miksińska z LO nr 1 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Makowie Mazowieckim (katecheta ks. Paweł Szymański).

Zdaniem organizatorów etapu diecezjalnego Olimpiady Teologii Katolickiej odznaczał się on bardzo dużym stopniem trudności. W teście pisemnym znajdowało się bardzo wiele pytań otwartych, wymagającej bardzo dobrej znajomości dokumentów papieskich. Laureaci zdobyli po 45 punktów, na 65 punktów, które mogli uzyskać maksymalnie.

Podczas finału zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki, ufundowane przez wydział katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej, który był organizatorem etapu diecezjalnego OTK.

W programie spotkania konkursowego w Płocku znalazło się też spotkanie z ks. prał. dr Markiem Jaroszem, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku oraz pasjonistką s. Julianną Barską CSP. Wspólnie modlono się o powołania za wstawiennictwem św. Stanisława Kostki – patrona obecnego roku w Kościele, pochodzącego z Rostkowa w diecezji płockiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.