Drukuj Powrót do artykułu

Płock: etap diecezjalny XXII Konkursu Wiedzy Biblijnej Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

24 kwietnia 2018 | 13:44 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ

Łukasz Barański z Zespołu Szkół nr 2 im. Leona Rutkowskiego w Płońsku zajął pierwsze miejsce w etapie diecezjalnym Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, inicjowanym przez Katolickie Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Finał diecezjalny odbył się w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku, a jego uczestnicy musieli wykazać się znajomością Listu do Galatów, Listu do Filipian oraz Księgi Psalmów.

Katolickie Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zorganizowało Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej po raz 22., pod patronatem biskupa płockiego Piotra Libery. Finał diecezjalny odbył się w Młodzieżowym Centrum Edukacyjno-Wychowawczym „Studnia” w Płocku. Tematyka konkursu obejmowała List św. Pawła do Galatów, List św. Pawła do Filipian oraz starotestamentalną Księgę Psalmów.

Do konkursu zgłosiło się 35 szkół ponadgimnazjalnych z terenu diecezji płockiej. Na poziomie diecezji składał się on z dwóch etapów: szkolnego oraz diecezjalnego – z udziałem 75 uczniów. Uczestnicy najpierw rozwiązywali pisemny test, następnie 7 najlepszych odpowiadało na pytania ustnie. Przewodniczącym komisji konkursowej był biblista ks. dr Jarosław Kwiatkowski.

Troje laureatów etapu diecezjalnego zakwalifikowało się do finału ogólnopolskiego w Niepokalanowie w dniach 4-5 czerwca. Są to: I miejsce – Łukasz Barański z Zespołu Szkół nr 2 im. Leona Rutkowskiego w Płońsku (katechetka Urszula Kacperska); II miejsce – jego brat bliźniak Michał Barański (uczeń tej samej szkoły); III miejsce – Przemysław Chmielewski z I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku (katecheta Sławomir Kowalski).

Laureaci w nagrodę otrzymali albumy i książki, komplety firmy Parker oraz dyski przenośne. Ufundowała je Fundacja Orlen Dar Serca oraz Fundacja Civitas Christiana.

Zdaniem Agnieszki Gościenieckiej, przewodniczącej zarządu ddziału Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Płocku, tematyka tegorocznego konkursu była trudna, ponieważ zakres wiedzy był obszerny: „Trudno było też wyłonić laureatów, ponieważ o trzecie miejsce musiały zostać przeprowadzone aż trzy dogrywki. Uczniowie dysponujący największym poziomej wiedzy znaleźli się w najlepszej siódemce: przyznano im nagrody i wyróżnienia” – komentowała członkini komisji konkursowej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.