Drukuj Powrót do artykułu

Płock: finał konkursu rodzinnego na drzewo genealogiczne

12 czerwca 2018 | 16:02 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ

W Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku wręczono dziś nagrody w konkursie pt. „Moja rodzina – drzewo genealogiczne”, który był wydarzeniem towarzyszącym VII Marszowi dla Życia i Rodziny w Płocku. Jednym z elementów konkursu, w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, był także esej o przodkach – patriotach. Nagrody laureatom wręczył biskup płocki Piotr Libera, patron konkursu.

Spotkanie w Opactwie Pobenedyktyńskim rozpoczęto w południe modlitwą „Anioł Pański” w intencji Ojca świętego Franciszka i w intencji rodzin, w tym uczestników marszu i konkursu. Poprowadził ją bp Piotr Libera, patron konkursu dla rodzin.

Modlono się także za wstawiennictwem św. Stanisława Kostki w poświęconym mu roku, w obecności jego relikwii oraz za wstawiennictwem błogosławionych płockich biskupów męczenników: abp. Antoniego j. Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego, zamęczonych przez Niemców w obozie w Działdowie, w ich liturgiczne wspomnienie.

Po modlitwie ogłoszono wyniki konkursu na drzewo genealogiczne rodzin, który był wydarzeniem towarzyszącym VII Marszowi dla Życia i Rodziny w Płocku. W uroczystości wręczenia nagród uczestniczyli laureaci, ich rodziny oraz przedstawiciele szkół, w których uczą się laureaci.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła rodzina Ewy i Tadeusza Bembenistów z córką Anną (uczennicą Szkoły Podstawowej nr 14 w Płocku – parafia św. Stanisława Kostki w Płocku). Na drugim miejscu znalazła się rodzina Renaty i Piotra Adamskich z synem Pawłem (uczniem Szkoły Podstawowej nr 23 w Płocku – parafia Świętego Krzyża w Płocku). Trzecią nagrodę otrzymała rodzina Izabeli i Zenona Mazurków z synem Jakubem (uczniem Szkoły Podstawowej w Wiśniewie – parafia Matki Bożej Różańcowej w Wyszynach).

Z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości drzewom genealogicznym towarzyszyły eseje o przodkach, zwłaszcza zaangażowanych w działania patriotyczne.

W imieniu nagrodzonych przemówiła Ewa Bembenista: „Rodzina to błogosławieństwo, to podstawa życia człowieka. To, co wynosi się z domu rodzinnego, zostaje w człowieku do śmierci. Dziś rodzina potrzebuje wsparcia i mądrego kierownictwa” – stwierdziła żona i mama trojga dzieci.

Konkurs na drzewo genealogiczne koordynowała s. Dominika Dudzik z wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej. Przekazane na niego prace oceniła komisja, w jej skład weszli m.in. przedstawiciele stowarzyszeń katolickich.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez Kapitułę Katedralną Płocką z jej prepozytem bp. Mirosławem Milewskim (m.in. sprzęt AGD), a także ks. kan. Ryszarda Paradowskiego, proboszcza parafii św. Jakuba Apostoła w Płocku-Imielnicy i dziekana dekanatu płockiego wschodniego.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.