Drukuj Powrót do artykułu

Płock: finał Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych dla Rodzin

09.01.2018 , eg, Płock, 09-01-2018 Ⓒ ℗

78 szopek wykonanych przez płockie rodziny wzięło udział w Konkursie Szopek Bożonarodzeniowych dla Rodzin, który towarzyszył VII Orszakowi Trzech Króli w Płocku. Wręczenie nagród laureatom odbyło się 9 stycznia w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku z udziałem bp. Piotra Libery: „Szopka, to adoracja, pokora i umiejętność dzielenia się z innymi” – mówił do uczestników biskup płocki.

Na zaproszenie organizatorów konkursu w uroczystości wręczenia nagród w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku wzięli udział laureaci z rodzicami, katecheci – księża i osoby świeckie, nauczyciele oraz dyrektorzy szkół. Wspólnie odmówiono modlitwę „Anioł Pański” w intencjach Ojca Świętego oraz modlitwę na Rok Świętego Stanisława Kostki, w obecności relikwii tego patrona dzieci i młodzieży oraz diecezji płockiej.

Bp Piotr Libera stwierdził, że w Płocku rośnie zainteresowanie konkursem szopek: „Dbajcie o te szopki i cieszcie się nimi, bo szopka to przede wszystkim adoracja – to mały Jezus, którego adorujemy i w którego się wpatrujemy. Szopka to pokora – pokora Boga, który staje się malutkim człowiekiem, małym dzieckiem i rodzi się w ubogich warunkach. Szopka to też dzielenie się. Dziś ludzie głównie biorą, a szopka uczy dzielenia się, także z potrzebującymi. Praca przy szopce rozwija zdolność dzielenia się, a nie tylko brania” – podkreślił hierarcha.

Z wynikami konkursu zapoznała obecnych s. Dominika Dudzik CSP z wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej, która kierowała zespołem ds. Konkursu Szopek Bożonarodzeniowych dla Rodzin. Zgłoszono do niego 78 prac.

Jury konkursu przyznało trzy pierwsze miejsca. Zajęli je: rodzina Anny i Cezarego Stafirskich z synem Igorem (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 im. J. Korczaka w Płocku, parafia pw. św. Wojciecha w Płocku); rodzina Justyny i Pawła Grzembskich z córką Lidią (Szkoła Podstawowa nr 16 im. Mikołaja Kopernika w Płocku, parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku); rodzina Marzeny i Piotra Janickich z dziećmi Kacprem i Dominiką (Gimnazjum nr 13 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Gen. Józefa Hallera w Płocku, parafia pw. św. Jadwigi Królowej w Płocku).

Ponadto w konkursie przyznano trzy miejsca drugie. Zajęli je: rodzina Petrykowskich z córką Natalią (Szkoła Podstawowa nr 16 im. Mikołaja Kopernika w Płocku, parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku); rodzina Marleny i Piotra Waśkiewiczów z córką Blanką (Szkoła Podstawowa nr 16 im. prof. Władysława Szafera w Płocku, parafia pw. św. Stanisława Kostki w Płocku); rodzina Teresy i Artura Gołębiowskich z córką Zuzanną (Szkoła Podstawowa nr 20 im. Władysława Broniewskiego w Płocku, parafia pw. św. Jakuba w Płocku).

Jurorzy zdecydowali także o przyznaniu kilku miejsc trzecich, zajęły je cztery rodziny: rodzina Renaty i Krzysztofa Tomczaków z synem Szymonem (Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 22 im. Janusza Korczaka w Płocku, parafia pw. św. Wojciecha w Płocku); rodzina Elżbiety i Bogusława Hain z dziećmi Mikołajem i Oliwią (Szkoła Podstawowa nr 16 im. Mikołaja Kopernika w Płocku, parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Płocku); rodzina Marty i Marcina Jakubików z synami Szymonem i Filipem (Szkoła Podstawowa nr 6 im. Druha Wacława Milke w Płocku, parafia pw. św. Zygmunta w Płocku); rodzina Ewy i Marcina Popków z synem Szymonem (Szkoła Podstawowa nr 15 im. św. Franciszka z Asyżu w Płocku-Ciechomicach, parafia pw. św. Maksymiliana Kolbego w Płocku-Ciechomicach).

Laureaci, a także rodziny wyróżnione, otrzymały dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez biskupa płockiego Piotra Liberę. W podziękowaniu za to rodzina Waśkiewiczów (laureaci drugiego miejsca) podarowała mu wykonaną przez siebie szopkę.

Spotkanie zakończyło się wykonaniem wspólnego zdjęcia laureatów i organizatorów konkursu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.