Płock: inauguracja nowego roku akademickiego w diecezji
07 października 2012 | 17:20 | eg Ⓒ Ⓟ
Bp Piotr Libera przewodniczył 7 października Mszy św. w bazylice katedralnej w Płocku, inaugurującej rok akademicki 2012/2013 w diecezji płockiej. Prosił, aby akademikom przyświecało hasło „veritas in caritate” – szukanie prawdy i wyrażanie jej w miłości. W Mszy św. uczestniczyli rektorzy uczelni wyższych z terenu diecezji, pracownicy uczelni oraz studenci. Wspólnie modlono się także w intencji ks. inf. Kazimierza Piwowarskiego, wieloletniego pracownika stowarzyszenia „Kirche In Not”, który obchodził jubileusz 50-lecia kapłaństwa.
W czasie Eucharystii bp Libera mówił, że katedra jest jednym z tych miejsc, w których pracownicy nauki powinni czuć się jak u siebie – to właśnie „w cieniu katedr kwitły szkoły katedralne”. Zaznaczał, że przez wieki Kościół i uniwersytet wyznaczały prądy naukowe. Obecność w katedrze jest więc „sięganiem do korzeni i odnajdywaniem części swojej tożsamości”.
„W Księdze Rodzaju czytamy, że to Adam, a nie Stwórca, nadaje nazwy stworzeniu. To on tworzy więc pierwszy słownik. Definiowanie pojęć, ich rozumienie i uczenie się jest pierwotnym i podstawowym zadaniem naszego umysłu. Albert Einstein mówił, że jeśli coś można zrozumieć, można to też zrozumiale wyłożyć; to jest zadanie nauczycieli akademickich: zrozumiale wykładać i taktować studentów podmiotowo. Powinno się to odbywać według zasady `veritas in caritate` – szukanie prawdy, znajdowanie jej i wyrażanie – w miłości. To cel działalności akademickiej” – akcentował hierarcha.
Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. dr Waldemar Cisło z organizacji „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Przypomniał, że niebawem przypada 15. rocznica wydania przez Jana Pawła II encykliki „Fides et ratio”, którą Papież rozpoczął o słów: „Wiara i rozum są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. „Słowa te wyznaczają program nowego roku akademickiego – przekonywał ks. Cisło.
– Nie można się ograniczyć tylko do rozumu, czy tylko do wiary. Wiedza uwalnia od ograniczeń i prowadzi do pełni człowieczeństwa. Pozwala opanowywać naturę, ale wzrost jej opanowywania nie jest równoznaczny ze wzrostem wolności. Powstaje pytanie, czy zapanowanie nad naturą nie staje też zapanowaniem nad człowiekiem? Negacja Boga i ubóstwienie człowieka doprowadziły do powstania hitleryzmu i stalinizmu. Tak więc rozum bez wiary nie prowadzi do poznania dobra, a wiara bez rozumu prowadzi do fanatyzmu” – stwierdzał ks. Cisło.
Nawiązał także do postaci o. Werenfrieda van Straatena, który po drugiej wojnie światowej, w 1947 r., założył międzynarodową organizację pomocy „Kirche in Not” („Pomoc Kościołowi w Potrzebie”). Przypomniał prośbę założyciela o wzajemne wybaczanie sobie w sytuacji, gdy „kaci stali się ofiarami”. Ponadto przybliżył sylwetkę ks. inf. dr. Kazimierza Piwowarskiego, pochodzącego z diecezji płockiej, który przez 30 lat pracował w „Kirche in Not”, świętującego w katedrze 50-lecie kapłaństwa. Przez wiele lat wspierał on Kościół płocki, a obecnie jest prezydentem polskiej sekcji papieskiego stowarzyszenia.
W trakcie Mszy św. bp Piotr Libera przeczytał telegram gratulacyjny, skierowany do jubilata ks. inf. Piwowarskiego, nadesłany przez kard. Tarcisio Bertone – sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Życzył także szacownemu jubilatowi, aby długo „z niezachwianą wiarą, czerstwym zdrowiem i jasnym umysłem cieszył się owocami swych szlachetnych dzieł”.
W Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki w diecezji płockiej uczestniczyli rektorzy, pracownicy i studenci uczelni wyższych Płocka, Ciechanowa, Pułtuska i Płońska, wraz z pocztami sztandarowymi. Liczna była reprezentacja profesorów i kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Obecni byli również duszpasterze akademiccy, przedstawiciele samorządu miasta Płocka i goście z Niemiec – uczestnicy uroczystości 50-lecia kapłaństwa ks. Piwowarskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.