Płock: jedenastu nowych nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.
12 lutego 2011 | 16:46 | eg Ⓒ Ⓟ
Jedenastu kandydatów na nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. w diecezji płockiej ukończyło specjalistyczny kurs, uprawniający do wykonywania tej posługi. W czasie kursu kandydaci uczestniczyli w zajęciach z zakresu liturgiki i teologii oraz zajęciach praktycznych. Obecnie w diecezji płockiej posługuje 66 szafarzy.
W trakcie kursu kandydaci poznali m.in. teologię zgromadzenia liturgicznego, rolę niedzielnego zgromadzenia liturgicznego, rolę i zadania nadzwyczajnego szafarza Komunii św., formy kultu liturgicznego poza Mszą św., dokumenty liturgiczne dotyczące Eucharystii oraz zagadnienia związane z Eucharystią w świetle tekstów biblijnych.
„To może być moja droga do zbliżenia się do Jezusa Chrystusa – uważa przyszły szafarz 25-letni Tomasz Pszczoła z parafii Serock, żonaty, pracownik administracyjny Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. – Będę Go przekazywał innym, ale także świadczył o Nim przykładem życia i postawą. Oczywiście rodzą się myśli o tym, czy jestem godzien być szafarzem, czy powinien?”, zastanawia się były członek KSM, duszpasterstwa akademickiego w Siedlcach i ministrant od 15 lat.
„Czułem potrzebę zrobienia czegoś jeszcze – komentował po kursie 25-letni Marcin Poteraj, zawodowy kierowca, kawaler, parafianin z Zator. – Od siódmego roku życia jestem ministrantem. Kiedy ksiądz proboszcz zaproponował, żeby został nadzwyczajnym szafarzem Komunii św., długo się nie zastanawiałem. Dla mnie będzie to bardzo ważna posługa, ponieważ w moim przekonaniu będę mógł coś od siebie dać innym ludziom”, mówił przyszły szafarz Komunii św.
Zdaniem 38-letniego Janusza Romanika z parafii Serock, ojca trojga dzieci, zawodowego żołnierza, bycie szafarzem do czegoś zobowiązuje: „Podczas kursu najciekawsze były dla mnie zajęcia praktyczne, cały rytuał, który trzeba znać, aby udzielić komuś Komunii św. Zdecydowałem się na pełnienie tej posługi, gdy zaproponował mi to ksiądz wikariusz w parafii. Chcę się zaangażować w jej życie. Wcześniej, z powodu studiów i pracy, nie było to możliwe”, dodaje J. Romanik.
Natomiast 36-letni Krzysztof Rychlik z parafii Gradzanowo, rzeczoznawca samochodowy, przekonuje, że podejmie się nowej funkcji bez lęku: „Ludzie w parafii znają mnie i moją żonę Alicję, ponieważ staramy się w niej działać. Nuta wątpliwości może się jednak pojawić u parafian, ponieważ funkcja szafarza nie jest powszechnie znana. Mam jednak nadzieję, że uda się przezwyciężyć opory”, uważa były członek Salezjańskiego Duszpasterstwa Akademickiego „Petroklezja” w Płocku, zachęcony do wykonywania posługi szafarza przez proboszcza.
Zajęcia dla kandydatów na szafarzy prowadzili profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku i Kurii Diecezjalnej w Płocku. Ćwiczenia praktyczne prowadził ks. mgr Piotr Grzywaczewski, ceremoniarz biskupi: „Kandydaci na nadzwyczajnych szafarzy komunii św. muszą posiadać podstawową wiedzę teologiczną i liturgiczną, ale podczas kursu mieli także okazję do modlitwy wspólnej i indywidualnej oraz do duchowej odnowy”, mówi ks. Roman Bagiński, dyrektor wydziału duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej, organizator kursu.
Obecnie w diecezji płockiej posługuje 66 nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. W marcu obecni szafarze oraz kandydaci po kursie wezmą udział we wspólnych rekolekcjach w Woźniakowie koło Kutna. Na zakończenie otrzymają dokument, upoważniający do pełnienia posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św., który wręczy im biskup płocki Piotr Libera.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.