Płock: jubileusz kapeli katedralnej „Canzona”
13 czerwca 2012 | 19:44 | eg Ⓒ Ⓟ
Koncertem muzyki barokowej w Opactwie Pobenedyktyńskim w Płocku „Canzona Brass Quintet”, czyli płocka kapela katedralna rozpoczęła obchody 370-lecia istnienia. Kapela reaktywowała swoją działalność w 1997 r. W dowód uznania za kulturalną działalność na rzecz Kościoła płockiego bp Piotr Libera wręczył artystom okolicznościowe medale.
Podczas koncertu w Opactwie Pobendyktyńskim, inaugurującego obchody 370-lecia działalności, muzycy z „Canzony” przyjęli z rąk bpa Piotra Libery okolicznościowe medale, wydane przez Kościół płocki z okazji 20. rocznicy wizyty Papieża Jana Pawła II oraz 80. rocznicy pierwszych objawień Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej
„Nie można sobie wyobrazić uroczystości kościelnych, państwowych czy miejskich przez udziału kwintetu `Canzona` – mówił ks. dr Andrzej Leleń, opiekun artystyczny kapeli, podczas jubileuszowego koncertu. – Często słyszymy jego grę podczas najważniejszych uroczystości liturgicznych w katedrze” – przypominał muzykolog.
Kierownik „Canzony” Andrzej Sumliński przypomniał z kolei, że kwintet został stworzony przez biskupa płockiego Stanisława Łubieńskiego: „Zespół najpierw był własnością biskupa Łubieńskiego, dopiero od 1642 r., niejako przeszedł na własność kapeli katedralnej. Od początku działalności występował podczas najważniejszych uroczystości i świąt kościelnych”, podkreślał A. Sumliński.
W ramach jubileuszu w kościołach Płocka odbywać się będzie Festiwal Muzyczny „Cazonada”. W repertuarze znajdą się utwory mistrzów baroku m.in. J.S. Bacha czy J. Haendla. Każdy z koncertów prowadzić będzie ks. Andrzej Leleń. Podsumowanie jubileuszu zaplanowano na 14 października, w bazylice katedralnej w Płocku.
„Canzona Brass Quintet”, czyli płocka kapela katedralna, reaktywowała swoją działalność w 1997 r. W jej skład wchodzą: Hubert Chiczewski (trąbka), Grzegorz Dębski (trąbka), Michał Głowacki (trąbka), Andrzej Sumliński (waltornia), Tomasz Kacprzak (puzon), Jerzy Jakowski (tuba). W swych założeniach programowych kapela nawiązuje do zapomnianej, wspaniałej tradycji płockiej kapeli katedralnej, działającej nieprzerwanie w latach 1642-1900. Był to trzeci w kolejności powstania tego rodzaju zespół, działający w Polsce po Krakowie i Wilnie. Na potrzeby kapeli pisali najwybitniejsi kompozytorzy polscy okresu renesansu i baroku, tacy jak: Mikołaj Zieliński i Marcin Mielczewski.
Zespół, tak jak poprzedniczka – spełnia różnorodne funkcje np. dworskie – posiada wszechstronny repertuar, zawierający utwory różnych gatunków muzycznych i różnych epok. Są to utwory oryginalne lub opracowane z przeznaczeniem na następujący skład instrumentów: 2 trąbki, waltornia, puzon, tuba. W skład zespołu wchodzą absolwenci akademii muzycznych, będący obecnie pedagogami Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku. Kwintet koncertuje w kraju i za granicą. „Canzona” posiada bardzo bogaty i zróżnicowany repertuar dla każdej publiczności. W programie można znaleźć utwory klasyczne, muzykę sakralną oraz utwory muzyki rozrywkowej, filmowej i jazzowej. Od marca 2000 r. zespół działa w strukturach Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki. Poza tym na stałe współpracuje z organistami Wiktorem Bramskim i Pawłem Górczyńskim. Opiekunem artystycznym zespołu jest ks. dr Andrzej Leleń, muzykolog.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.