Drukuj Powrót do artykułu

Płock: jubileusze sióstr pasjonistek

11.08.2017 , eg, Płock, 11-08-2017 Ⓒ ℗

Sześć sióstr ze Zgromadzenia Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa, czyli pasjonistek obchodziło jubileusz swoich ślubów wieczystych. Uroczystość odbyła się w domu macierzystym zgromadzenia przy ul. Sienkiewicza 24 w Płocku. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Roman Marcinkowski: „Bogu trzeba zaufać bezwarunkowo” – głosił w homilii.

Bp Roman Marcinkowski w homilii stwierdził, że jubileusz jest czasem refleksji, liczeniem strat i zysków, porą na dziękczynienie. Zwrócił też uwagę na dwa słowa, które kojarzą się z jubileuszem: są to słowa „chcę” i „wierność”.

„Świadome `chcę` nakreśla kierunek pracy i działania. Ono dojrzewa w naszym życiu. Łączy się z nim słowo `wierność`: `Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia bierze krzyż swój i niech Mnie naśladuje` (Łk 9,23). Chodzi tu o bezwarunkowe zaufanie Bogu, bez żadnego `ale`, bez zastrzeżeń. To pewne zaufanie do Boga powinien mieć każdy z nas” – interpretował biskup.

Zwrócił też uwagę, że życie powinno być odbiciem miłości do Boga, naśladowaniem Chrystusa przez codzienną egzystencję i pracę. Przypomniał również modlitwę ks. Dolindo Routolo: „Jezu, Ty się tym zajmij”, zalecając, aby odmawiać ją z przeświadczeniem, że trzeba Bogu oddać, powierzyć wszystko.

Bp Roman Marcinkowski przekazał również siostrom jubilatkom życzenia i upominki.

W Eucharystii uczestniczyły trzy siostry, które w tym roku obchodzą 50. rocznicę profesji zakonnej: s. Fidelisa Rupińska (pracuje w Stacji Opieki Caritas w Pułtusku), s. Sławomira Koproń (jest dyrektorem Domu Opieki dla osób Starszych im. Sługi Bożej M. Józefy Hałacińskiej w Strzemieszycach – Dąbrowie Górniczej), s. Dobrosława Stręciwilk (jest zakrystianką w płockiej farze).

Wspólnie z nimi świętowały siostry, które są w zakonie od ćwierćwiecza: s. Agata Łakoma (katechetka w Kielcach), s. Karolina Zielińska (katechetka w Gostyninie), s. Ismaela Kuchna (misjonarka w Kamerunie).

Modlono się także za sześć sióstr, które z powodu śmierci nie doczekały swoich jubileuszy.

W koncelebrowanej Mszy św. wzięło udział kilkunastu księży: z Płocka, Strzemieszyc – Dąbrowy Górniczej, Lublina. Uczestniczyła w niej m.in. przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek m. Agnes Jaszczykowska CSP oraz wikaria generalna s. Ernesta Zielińska CSP.

W przeddzień jubileuszowej Eucharystii odbyła się okolicznościowa akademia, przygotowana przez siostry juniorystki pod kierunkiem s. Reginy Wiedro, w oparciu o poezję polskich poetów. Najmłodsze siostry podarowały także jubilatkom upominki.

Zgromadzenie Sióstr Męki Pana Naszego Jezusa Chrystusa (CSP), popularnie znane jako Zgromadzenie Sióstr Pasjonistek, założyła formalnie w Płocku w 1921 r. matka Józefa Joanna Hałacińska. Erygował je bł. abp Antoni J. Nowowiejski. Siostry realizują swój charyzmat poprzez kult cierpiącego Chrystusa, kontemplację Męki Pańskiej w duchu ekspiacji oraz przez modlitwę, ofiarę, pokutę i podejmowanie działalności apostolskiej.

Na świecie jest obecnie około 208 pasjonistek, najwięcej Polek. Przełożoną generalną jest m. Agnes Jaszczykowska. Zgromadzenie posiada 20 placówek Polsce oraz 10 za granicą: 6 w Kamerunie, dwie w Kanadzie (Montreal, Peterborough), jedną w Rzymie i jedną w niemieckim Ostringen. Dom generalny zgromadzenia znajduje się w Warszawie, natomiast dom macierzysty w Płocku. Pasjonistki pracują jako katechetki, pielęgniarki, opiekunki w domach pomocy, misjonarki. W latach 2018- 2021 roku obchodzić będą jubileusz 100-lecia powstania zgromadzenia.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.