Płock: „Katechizm Płocki” zakończony
17 sierpnia 2010 | 09:29 | eg Ⓒ Ⓟ
W diecezji płockiej zakończone zostało dzieło ewangelizacji dorosłych, znane pod nazwą „Katechizmu Płockiego”. W każdą niedzielę przed Mszami św. czytane były specjalnie przygotowane tematyczne katechezy, które przybliżały naukę Kościoła zawartą w „Katechizmie Kościoła Katolickiego”. Przedsięwzięcie trwało pięć i pół roku.
Na czele zespołu, który przygotowywał katechezy stał biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski. „Dzieło to zrodziło się z troski o poszerzenie wiedzy religijnej i pogłębienie formacji chrześcijańskiej wiernych naszej diecezji. Było też odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego Jana Pawła II, aby duszpasterze wzmogli wysiłki na rzecz szerszego rozpowszechniania Katechizmu” – wyjaśnia bp Marcinkowski.
Przedsięwzięcie ewangelizacyjne zainaugurowano 20 lutego 2005 r., w drugą niedzielę Wielkiego Postu. W katechezach starano się przybliżyć i wyjaśnić treści zawarte w KKK, zgodnie z jego czterema częściami: „Wyznanie wiary”, „Celebracja misterium chrześcijańskiego”, „Życie w Chrystusie” i „Modlitwa chrześcijańska”. Łącznie powstało ponad 280 katechez. Nad ich ostatecznym kształtem czuwał specjalnie powołany zespół redakcyjny.
Poszczególne katechezy były odczytywane przed Mszami św. niedzielnymi w kościołach diecezji płockiej. Były także umieszczane na stronie internetowej wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej. Do tej pory Płocki Instytut Wydawniczy wydał dwa tomy katechez, obejmujące pierwszą i drugą część KKK. Niebawem rozpoczną się przygotowania do wydania dwóch kolejnych tomów.
Bp Marcinkowski przypomina, że za to dzieło dziękował papież Benedykt XVI, który w 2006 r. w specjalnym liście wyraził słowa uznania i gratulacji po adresem wszystkich osób odpowiedzialnych za tworzenie „Katechizmu Płockiego”. Zainteresowało się nim także wiele środowisk poza diecezją płocką, chociażby środowiska polonijne poza granicami kraju. Na przykład w Misji Polskiej w Paryżu nie tylko odczytywano katechezy, ale także publikowano je.
„Oby ziarno wrzucane w glebę naszych serc i umysłów przynosiło obfite owoce prawdziwie chrześcijańskiego życia. Oby ukoronowaniem `Katechizmu Płockiego` było umocnienie i ugruntowanie naszej wiary oraz przekazywanie jej depozytu następnym pokoleniom”, podsumowuje dzieło „Katechizmu Płockiego” bp Marcinkowski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.