Drukuj Powrót do artykułu

Płock: Klub Inteligencji Katolickiej rozpoczął 31 rok działalności

09.01.2018 , eg, Płock, 09-01-2018 Ⓒ ℗

„Wieczorem Królewskim”, czyli dorocznym spotkaniem świąteczno-noworocznym Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku, zainaugurowano 31 rok jego działalności. W spotkaniu w Wyższym Seminarium Duchownym uczestniczył biskup płocki Piotr Libera: „Czeka nas wiele wyzwań, by pozyskać dla Chrystusa i Ewangelii młodego człowieka”, zapowiedział najważniejsze cele na nowy rok działalności Klubu.

„Wieczór Królewski” jest spotkaniem o bogatej tradycji, organizowanym na początku nowego roku, około uroczystości Trzech Króli, skąd pochodzi nazwa tego spotkania członków Klubu Inteligencji Katolickiej.

Jednym z gości „Wieczoru Królewskiego” był biskup płocki Piotr Libera. W swoim słowie podkreślił, że w diecezji płockiej rok 2018 będzie bogaty w wydarzenia – jest to Rok Świętego Stanisława Kostki, którego 450. rocznica narodzin dla nieba przypada w tym roku. Św. Stanisław Kostka zmarł 15 sierpnia 1568 r. w Rzymie.

Bp Libera przypomniał zebranym, że życie Świętego „było krótkie, ale bardzo intensywne”. Gdy mając 14 lat leżał chory w Wiedniu, miał dwie wizje. W pierwszej ujrzał św. Barbarę, a w drugiej – Matkę Bożą, która podała mu w ramiona Dzieciątko Jezus.

Pasterz Kościoła płockiego zapowiedział najważniejsze wydarzenia w Kościele płockim, związane z tym mazowieckim świętym: odczytanie w kościołach w Polsce listu biskupów polskich z okazji Roku Świętego Stanisława Kostki 14 stycznia, pielgrzymkę śladami Świętego do grobu jego grobu w kościele św. Andrzeja Apostoła na Kwirynale w Rzymie w czerwcu, główną uroczystość roku w niedzielę po 15 sierpnia w Rostkowie, z przewodniczeniem kard. Stanisława Dziwisza, zebranie plenarne Episkopatu Polski w Płocku we wrześniu.

„Zaplanowano także wiele innych inicjatyw, w tym wydanie przez Pocztę Polską okolicznościowego znaczka z patronem Polski, dzieci i młodzieży oraz diecezji płockiej. Kongregacja ds. Kultu Bożego i dyscypliny sakramentów potwierdziła, że św. Stanisław Kostka jest głównym patronem diecezji płockiej. W kilkunastu miejscach w diecezji, związanych ze św Stanisławem Kostką, będzie można uzyskać odpust zupełny” – zapowiedział hierarcha.

Zaakcentował też, że Rok Świętego Stanisława Kostki zbiega się z pierwszym w dziejach Kościoła Synodem Biskupów poświęconym młodzieży. Będzie on debatował nad sprawami młodego pokolenia: „Czeka nas wiele wyzwań, by pozyskać dla Chrystusa i Ewangelii młodego człowieka” – zapowiedział bp Libera.

Dr Halina Świstak, prezes Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku podczas spotkania zapowiedziała udział organizacji w 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 40. rocznicy wyboru papieża Jana Pawła II oraz obchodach Roku Świętego Stanisława Kostki. Jest to także rok poświęcony Duchowi Świętemu: „Otwórzmy się na Jego działanie. Niech umacnia w nas miłość, prowadzi do prawdy, będzie źródłem wspólnoty, powszechności i świętości Kościoła” – powiedziała Halina Świstak.

W „Wieczorze Królewskim” w Wyższym Seminarium Duchownym wzięli udział członkowie i sympatycy KIK. W programie znalazła się agapa i wspólne kolędowanie. Wszystko poprzedziła Msza św., której przewodniczył ks. dr Grzegorz Kaczorowski, asystent kościelny stowarzyszenia.

31 lat temu inicjatorami utworzenia w Płocku Klubu Inteligencji Katolickiej byli, m.in. ks. Ireneusz Mroczkowski, ks. Henryk Seweryniak i Kazimierz Cieślik. Pierwszym prezesem Klubu był Jerzy Wawszczak. W ciągu minionych lat KIK inicjował szereg przedsięwzięć, skierowanych do mieszkańców Płocka, m.in. Tygodnie Ekumeniczne, spotkania z historią najnowszą, pielgrzymki, spotkania w rocznicę wyboru Jana Pawła II. W ub. roku Klub obchodził 30-lecie swojej działalności.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.