Płock: kolęda dla druha Milke
17 stycznia 2010 | 13:24 | eg Ⓒ Ⓟ
W Teatrze Dramatycznym w Płocku odbył się finałowy koncert kwesty na rzecz epitafium i pomnika-kręgu druha Wacława Milke, znanego płockiego społecznika, który zmarł w 2008 roku. W czerwcu 2009 roku w katedrze płockiej odsłonięte zostało poświęcone mu epitafium, natomiast w maju tego roku odsłonięty zostanie pomnik na Starym Rynku.
„Druh Wacław Milke uczył nas Polski. A kiedy odszedł, przechowywane przez niego skarby: lokalny patriotyzm Mazowsza, kult przodków i miejsc związanych z Płockiem, pozostał w naszych rękach, głowach i sercach. Dlatego chcemy, tak jak Kraków czci Piotra Skrzyneckiego, a Łódź Juliana Tuwima, uczcić pamięć druha Milke, twórcy naszej artystycznej wrażliwości” – przekonywał Jarosław Wanecki ze Stowarzyszenia „Starówka Płocka”.
Kwestę dla druha Milke rozpoczęto w maju 2009 r. Płocczanie mogli kupować cegiełki o określonych nominałach. Wszystkie środki z ich sprzedaży trafiały na konto organizatorów kwesty: Stowarzyszenia „Starówka Płocka” i Stowarzyszenia Przyjaciół Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”.
W grudniu 2009 r. okazało się, że potrzebne środki udało się już zebrać. Kwotę 14.990 zł wydano w czerwcu na epitafium w katedrze, które uroczyście odsłonił biskup płocki Piotr Libera. W maju tego roku ma zostać odsłonięty pomnik-krąg, który kosztować będzie 80.700 zł. Organizatorzy kwesty postanowili, że uzyskana w trakcie zbiórki nadwyżka zostanie przekazana na potrzeby Hospicjum Płockiego im. św. Urszuli Ledóchowskiej.
Wypełniona po brzegi widownia Teatru Dramatycznego podczas koncertu finałowego kwesty, który prowadził jego dyrektor Marek Mokrowiecki, mogła wysłuchać wierszy i piosenek obozowych w wykonaniu aktorów tego teatru, z towarzyszeniem Płockiej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Sławomira Wróblewskiego. Przejmująco wybrzmiała także „Kolęda dla nieobecnych”, w wykonaniu Karoliny Wiśniewskiej.
W drugiej części koncertu pieśni i tańce ludowe oraz kolędy zaprezentowały zespoły: Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki, Zespół Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej w Płocku oraz „Jodełki” z Radziechów koło Żywca.
Wydarzenie zakończyło się występem Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”, który był dziełem życia druha Wacława Milke. Młodzi artyści otrzymali owacje na stojąco. W finale „Kolędę dla druha” zaśpiewała Ola Art. Słowa kolędy napisał Jarosław Wanecki, a muzykę Przemysław Marcyniak.
Koncertowi towarzyszyła wystawa poświęcona Wacławowi Milke ze zbiorów rodziny oraz płockich fotografików Artura Krasa i Jana Waćkowskiego, przygotowana przez Książnicę Płocką.
Organizatorami kwesty i koncertu było Stowarzyszenie „Starówka Płocka” i Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Koncertowi patronował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.
Wacław Milke (1914-2008) był aresztowany przez Gestapo w 1940 r. Trafił do obozu koncentracyjnego Dachau, a potem w Gusen. W obozie był organizatorem potajemnych uroczystości rocznicowych, wieczorów literackich, akcji Żywego różańca. Do Polski wrócił w 1946 r. Zamieszkał w Płocku, gdzie przez 30 lat pracował w Samorządzie Rzemiosła. W LO im. St. Małachowskiego stworzył Harcerską Drużynę Artystyczną, z której wywodzi się Zespół „Dzieci Płocka”.
Zdobywał nagrody na międzynarodowych festiwalach, koncertował w wiejskich świetlicach i największych scenach Europy. Przez zespół przeszło ponad 6 tysięcy dziewcząt i chłopców. Wacław Milke był uznanym działaczem społecznym, organizatorem imprez patriotycznych, czynnym instruktorem harcerskim w stopniu harcmistrza. Działał w Kole Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Obozów Koncentracyjnych. Uzyskał wiele odznaczeń i tytułów m.in. Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Od listopada 2008 r. jest patronem HZPiT "Dzieci Płocka".
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.