Drukuj Powrót do artykułu

Płock: konsekracja kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej

15.10.2017 , eg, Płock, 15-10-2017 Ⓒ ℗

Bp Piotr Libera dokonał 15 października w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej na osiedlu Międzytorze w Płocku aktu konsekracji nowej świątyni parafialnej: „Jesteście żywym Kościołem, duchową budowlą wzniesioną z żywych kamieni” – zwrócił się do płocczan. Konsekracja płockiego kościoła była zwieńczeniem diecezjalnych obchodów 100. rocznicy Objawień Fatimskich.

W homilii bp Libera zaznaczył, że w podniosłym obrzędzie poświęcenia świątyni chodzi przede wszystkim o Boga i o ludzi. Taka uroczystość mówi wszystkim, że są „żywym Kościołem, duchową budowlą wzniesioną z żywych kamieni”.

Dodał, że oto „w Płocku staje się Fatima”. W 27-letniej historii parafii spełnia się coś z Fatimy, bo „choć długie i trudne było tworzenie tej wspólnoty i budowa kościoła, ale dziś jest wielkie wesele i radość”. Zaznaczył, że jest to też jeden z owoców papieskiej wizyty w Płocku w czerwcu 1991 roku, kiedy św. Jan Paweł II pobłogosławił kamień węgielny dla tej świątyni.

Bp Libera odniósł się także do ostatniego zjawienia Matki Bożej w Fatimie 13 października 1917 roku, kiedy Maryja przekazała małej Łucji przesłanie, że jest Matką Bożą Różańcową i że trzeba zbudować na Jej cześć kaplicę. Jednak ostatnie z fatimskich objawień zawiera również przestrogę: „Niech ludzie już dłużej nie obrażają Boga grzechami, już i tak został bardzo obrażony” – cytował kaznodzieja.

„Siostry i Bracia od Matki Bożej Fatimskiej w Płocku! Wy jesteście spadkobiercami szczególnie tego ostatniego fatimskiego objawienia” – zaakcentował biskup płocki.

Konsekracja kościoła parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Płocku była zwieńczeniem diecezjalnych obchodów 100. rocznicy Objawień Fatimskich. Poprzedziły ją misje święte, które wygłosił ks. kan. dr Marek Wilczewski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej Płockiej oraz procesja fatimska 13 października, czyli w 100. rocznicę ostatniego objawienia się Maryi w Fatimie.

Parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej w Płocku została erygowana 5 lipca 1991 roku przez biskupa płockiego Zygmunta Kamińskiego. Od początku jej proboszczem był ks. kan. Stanisław Górski. Kamień węgielny pod budowę kościoła poświęcił wcześniej, bo już 7 czerwca 1991 roku papież Jan Paweł II podczas wizyty apostolskiej w Płocku. Pierwsza zbudowana drewniana kaplica spłonęła w nocy z 22 na 23 maja 1992 roku. Potem zbudowano drugą kaplicę. Budowę kościoła rozpoczęto w 2003 roku.

Nowy kościół w Płocku został zbudowany dzięki ofiarom parafian i ofiarodawców spoza parafii oraz dofinansowaniu z Funduszu Budowy Kościołów Diecezji Płockiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.