Płock: ks. prof. Seweryniak o swojej rowerowej pielgrzymce po Ziemi Świętej
25 stycznia 2012 | 14:23 | eg Ⓒ Ⓟ
„Przezwyciężać siebie w Chrystusie… Rowerem przez Ziemię Świętą” – pod takim tytułem w Sali Studium Soborowego WSD w Płocku 24 stycznia odbyło się spotkanie ekumeniczne w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. Prelekcję multimedialną o Ziemi Świętej zaprezentował ks. prof. Henryk Seweryniak, konsulator Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Organizatorem spotkania był Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku.
Ks. prof. Henryk Seweryniak, konsulator Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, wykładowca w WSD w Płocku, kierownik Katedry Eklezjologii i Prakseologii Apologijnej na UKSW, we wrześniu ub. r. przez kilka dni podróżował przez Ziemię Świętą na rowerze.
„Chciałem w ten sposób odbyć rekolekcje, być samotnym, nie rozmawiać z nikim, oddychać tym samym powietrzem co Jezus, oglądać te same widoki, przeżyć te same poranki i wieczory, i skwar w ciągu dnia” – mówił ks. Seweryniak o powodach rowerowej podróży przez Ziemię Świętą, Izrael i Autonomię Palestyńską.
Jego rowerowa peregrynacja wiodła m.in. przez Cezareę Nadmorską, miasto zbudowane przez Heroda Wielkiego ku czci cezarów rzymskich, gdzie archeolodzy włoscy odnaleźli tablicę dedykowaną cezarowi Tyberiuszowi przez Piłata – prefekta Judei. Tam św. Piotr głosił katechezę o zmartwychwstałym Jezusie, a św. Paweł był więziony przez dwa lata. Z tego miasta pochodził też biskup Euzebiusz z Cezarei i tam też wyświęcony został Orygenes.
Dotarł także do Tyberiady, skąd pochodził słynny filozof Mojżesz Majmonides; Seforis, gdzie miało miejsce rozmnożenie chleba (z ruinami synagogi żydowskiej z III w.), pokonał pasma gór Karmel, odwiedził Betsaidę z zachowanymi murami z czasów króla Dawida (stamtąd pochodzili apostołowie Andrzej, Piotr i synowie Zebedeusza) z pozostałościami po „Domu Rybaka” i domu wytwórcy wina, dojechał na Górę Błogosławieństw.
W Nazarecie w Galilei oglądał niedawno odkryty dom z czasów Jezusa; przebywał także w klasztorze sióstr benedyktynek, ufundowanym przez Małą Arabkę, czyli Mariam Baouardy (1846-1878), która w klasztorze przybrała imię Marii od Jezusa Ukrzyżowanego.
Uczestnicy ekumenicznego spotkania mieli okazję obejrzeć zdjęcia historycznych miast i wykopalisk, wykonane podczas podróży po ziemi Jezusa Chrystusa.
Teolog przyznał, że wybierając się do Ziemi Świętej marzył m.in. o tym, by odprawić Mszę św. na pustyni i odwiedzić w Nazarecie miejsce pobytu św. Karola de Foucauld – oficera armii francuskiej, który stał się Małym Bratem Jezusa. Te zamiary udało mu się zrealizować. Wspominał także gościnność Arabów – muzułmanów, od których zawsze w trudnych momentach mógł dostać wodę do picia.
Pomocą w wyprawie służyła księdzu profesorowi rodzona siostra Lucyna, która żyje w zakonie klauzurowym karmelitanek w Betlejem. Ks. Seweryniak na jej ręce przekazał środki finansowe, zebrane w diecezji płockiej na rzecz zakonów kontemplacyjnych.
Prezentacji towarzyszyła muzyka z płyty „Jednym głosem”, z nagraniami pieśni w wykonaniu wiernych prawosławnych, katolików, koptów, żydów i muzułmanów. Uczestnicy spotkania pomodlili się wspólnie modlitwą „Ojcze nasz”.
Organizatorem ekumenicznego spotkania w Sali Studium Soborowego WSD był Klub Inteligencji Katolickiej w Płocku.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.