Drukuj Powrót do artykułu

Płock: 2 maja – uroczystości ku czci św. Zygmunta (zapowiedź)

28 kwietnia 2010 | 09:50 | eg Ⓒ Ⓟ

W płockiej bazylice katedralnej w niedzielę 2 maja odbędą się doroczne uroczystości ku czci patrona Płocka – św. Zygmunta, króla i męczennika. Mszy św. o godz. 11.30 przewodniczyć będzie biskup pomocniczy Roman Marcinkowski, prepozyt Kapituły Katedralnej Płockiej.

Od kilku lat uroczystości ku czci patrona miasta organizowane są w poszczególnych parafiach Płocka, aby każda ze wspólnot parafialnych mogła zgromadzić się wokół piastowskiej Hermy (popiersia świętego), zawierającej relikwie św. Zygmunta. W tym roku zaplanowano je w katedrze.

Do udziału w uroczystościach zaproszeni zostali wierni wszystkich płockich parafii, kapłani, siostry zakonne. Wspólna modlitwa przy relikwiach św. Zygmunta zostanie ofiarowana w intencji Kościoła, Ojczyzny i miasta.

Św. Zygmunt jest patronem miasta od XII wieku. Jest także jest patronem Kapituły Katedralnej Płockiej i parafii katedralnej. Był władcą Burgundii w latach 516-524. Jego rządy przerwało zabójstwo dokonane na synu Sigeryku z pierwszego małżeństwa, do czego w wyniku intryg namówiła Zygmunta jego druga żona. W ramach pokuty Zygmunt zaczął prowadzić życie mnicha w klasztorze. Gdy dziadek Sigeryka Teodoryk Wielki wypowiedział wojnę Burgundii, Zygmunt opuścił zakon i bronił swojego kraju. Po przegranej wojnie został schwytamy i wrzucony do studni, gdzie zmarł. W tradycji porównuje się go do króla Dawida, który też odpokutował popełnione czyny. W wieku XIV i XV św. Zygmunt był jednym z najbardziej popularnych świętych Europy.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.