Płock: Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych
01 marca 2014 | 21:11 | eg Ⓒ Ⓟ
„Cześć i chwała bohaterom” – to hasło, które przyświecało II Płockiemu Marszowi Żołnierzy Wyklętych, który 1 marca przeszedł ulicami miasta. Wzięło w nim udział około 700 osób, w tym młodzież i kombatanci.
II Płocki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych ruszył spod pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego, natomiast zakończył się przy kościele parafii św. Stanisława Kostki. Na ścianie świątyni znajduje się tablica upamiętniająca 48 żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego z regionu płockiego.
Pod tablicą odbyła się wspólna modlitwa oraz złożono kwiaty. Na zakończenie odprawiona została Msza św. w kościele w intencji żołnierzy wyklętych z Płocka i okolic, którzy ginęli w latach 1945-56 o których pamięć miała zginąć.
„Cieszę się, że młodzież świętuje pamięć o swoich bohaterach, Żołnierzach Niezłomnych. Pamiętajcie o nich, ponieważ oni powinni być dla was wzorem do naśladowania. Tym żołnierzom, wyklętym przez zdrajców, należy się największy szacunek. Oni dali przykład jak należy żyć, pracować i walczyć dla Polski” – mówił podczas uroczystości płocczanin Jacek Pawłowicz, pracownik warszawskiego oddziału IPN, który od wielu lat propaguje wiedzę o płockich żołnierzach wyklętych.
W II Płockim Marszu Żołnierzy Wyklętych uczestniczyło około 700 osób, w tym kombatanci, politycy, przedstawiciele samorządu z prezydentem miasta Andrzejem Nowakowskim, a także kibice klubu Wisła Płock, którzy wcześniej przeprowadzili akcję promującą marsz. Obecni byli także członkowie Stowarzyszenia Historycznego 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ), przeszli oni w marszu w zrekonstruowanych mundurach zgrupowania.
Marsz poprzedził koncert barda Andrzeja Kołakowskiego, ku czci żołnierzy wyklętych, który odbył się w auli Politechniki przy ul. Jachowicza w Plocku.
Na Mazowszu płockim struktury podziemia antykomunistycznego działały w latach 1945-1954 r. Należało do niego niemal 1,5 tysiąca osób. Najlepiej zorganizowaną strukturą podziemia niepodległościowego na Mazowszu płockim była 11. Grupa Operacyjna NSZ, dowodzona przez por. Stefana Bronarskiego ps. Liść, szefa inspektoratu płocko-sierpeckiego AK w okresie okupacji niemieckiej. Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, został stracony w 1951 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.