Drukuj Powrót do artykułu

Płock: medal „Zasłużony dla Płocka” dla założycielki Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy im. św. Brata Alberta

14.06.2017 , eg, Płock, 14-06-2017 Ⓒ ℗

Anna Kozera, założycielka Katolickiego Stowarzyszenia Pomocy im. św. Brata Alberta w Płocku oraz jego wieloletnia prezes, otrzymała medal „Zasłużony dla Płocka”. Jest on przyznawany przez radę miasta Płocka między innymi osobom, które przez wiele lat zajmują się działalnością społeczną.

Anna Kozera (ur. 1930) została wychowana w tradycji patriotycznej (jej ojciec walczył z Niemcami we wrześniu 1939 r. oraz w Powstaniu Warszawskim). W czasie II wojny światowej była związana z pracą konspiracyjną w Armii Krajowej, uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim. Ukończyła Szkołę Podstawową w Pułtusku, LO im. W. Jagiełły w Płocku, studiowała w Poznaniu i we Wrocławiu.

Przez 40 lat Anna Kozera pracowała w służbie zdrowia. Ponadto była członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej, dyrektorem Biura Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rodzin Katolickich z siedzibą w Płocku, prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Płocku, wieloletnią radną miasta Płocka (I, II i III kadencji), przewodniczącą pierwszej w kraju Komisji ds. Rodziny w Urzędzie Miasta, wiceprzewodniczącą pierwszej w kraju Rady ds. Rodziny przy Wojewodzie Płockim, członkiem Rady Społecznej przy Biskupie Płockim i Diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.

23 lata temu, w 1993 r. Anna Kozera założyła Katolickie Stowarzyszenie Pomocy im. św. Brata Alberta w Płocku, którego jest prezesem. Stowarzyszenie powstało, aby nieść płocczanom pomoc charytatywną i opiekuńczo-wychowawczą. Od 1996 r. siedzibą stowarzyszenia są budynki przy ul. Kościuszki 5, które stowarzyszenie samo wyremontowało.

Stowarzyszenie prowadzi: Świetlicę Środowiskową „Oaza” dla dzieci, Klub Profilaktyki Środowiskowej „Nasz Krąg” dla młodzieży, Dom Dziennego Pobytu „Ciepła Izba” dla seniorów, Punkt Żywienia „Kromka Chleba” (cieszący się ogromnym zainteresowaniem biednych rodzin i osób bezrobotnych), Poradnię Rodzinną, Krajowe Pośrednictwo Pracy (posiada Certyfikat Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej), Centrum Integracji Społecznej (zajmujące się reintegracją społeczną i zawodową osób bezrobotnych). Od 2004 r. stowarzyszenie jest organizacją pożytku publicznego.

„Przyznany mi medal `Zasłużony dla Płocka` przyjęłam z radością. Cieszę się, że zauważono mój wkład pracy na rzecz płocczan. Ukochanie pracy społecznej i uwrażliwienie na nią wyniosłam z domu rodzinnego. Poza tym przeszłam przez harcerstwo, gdzie nauczona zostałam aktywności. Lubię pracować dla drugiego człowieka” – komentowała Anna Kozera.

Za swoje zasługi Anna Kozera została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Wielkim Orderem św. Zygmunta – najwyższym odznaczeniem w diecezji płockiej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.