Płock: Msza św. na zakończenie festiwalu folklorystycznego
19 sierpnia 2012 | 19:26 | eg Ⓒ Ⓟ
Msza św. w katedrze płockiej z udziałem zespołów folklorystycznych z Europy znalazła się w programie Vistula Folk Festival, czyli Nadwiślańskiego Festiwalu Folklorystycznego, który odbywał się w Płocku w dniach 15-19 sierpnia. Proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Marek Zawadzki podkreślił w kazaniu, że uczestnicy festiwalu, choć należą do różnych Kościołów, wierzą w jednego Boga.
Eucharystii z udziałem artystów w niedzielę 19 sierpnia przewodniczył ks. Łukasz Chruściel, szczególnie serdecznie powitał wyznawców prawosławia, obchodzących tego dnia święto Przemienienia Pańskiego. „Słuchając dziś w katedrze pieśni ludowych z różnych zakątków Europy zdajemy sobie sprawę, że to, co piękne i godne pochwały ostatecznie służy chwale Boga. Kultura ludowa czerpie ze źródła, którym jest tradycja ojców i miłości do ziemi ojczystej” – mówił do gości i płocczan proboszcz parafii katedralnej w Płocku.
Ks. Zawadzki zwrócił także uwagę na fakt, że uczestniczący we Mszy św. chrześcijanie różnych wyznań przypominają, iż „wszyscy chwalą jednego Boga”. – Chociaż ludzi dzielą kultury, tradycje i języki, to jednak religia ich łączy, bo mają „jednego Pasterza i są jedną owczarnią” – mówił.
We Mszy św. w katedrze wzięły udział zespoły folklorystyczne z Cypru, Bułgarii, Łotwy, Serbii i Dagestanu, w ludowych strojach i z flagami swoich krajów. Gospodarzy reprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” oraz Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. W trakcie liturgii zespoły folklorystyczne śpiewały pieśni religijne swoich krajów i religii. Krótki koncert odbył się też po Mszy św. Miłym akcentem tej części koncertu była pieśń "Czarna Madonna”, którą po polsku wykonał zespół z Serbii.
Płocki Vistula Folk Festival, czyli Nadwiślański Festiwal Folkorystyczny odbywał się już w przeszłości w Płocku, wznowiono go po 32 latach przerwy. W pierwszej edycji po przerwie wzięły w nim udział zespoły folklorystyczne z Serbii, Cypru, Bułgarii, Łotwy i Dagestanu oraz dwa zespoły płockie: Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” Płockiego Ośrodka Kultury i Sztuki oraz Harcerski Zespół Pieśni i Tańca „Dzieci Płocka”. Koncerty znalazły się m.in. w programie obchodów 92. rocznicy obrony Płocka przed bolszewikami w 1920 r. Wstęp na wszystkie koncerty był bezpłatny. Głównym organizatorem Vistula Folk Festiwal był Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.