Płock: Msza św. w 40-lecie Izby Wytrzeźwień
02 grudnia 2016 | 18:41 | eg Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w Kolegiacie św. Bartłomieja w Płocku rozpoczęto obchody 40-lecia Izby Wytrzeźwień: „Służycie uzależnionym, bezdomnym i potrzebującym” – zwrócił do jej uczestników bp Piotr Libera. Przyjął także okolicznościowy medal z okazji jubileuszu płockiej placówki.
W słowie skierowanym do uczestników wspólnej modlitwy bp Libera wskazał, że pełnią oni służbę wobec tych, którzy są uzależnieni, bezdomni czy potrzebujący pomocy.
Przyjął także okolicznościowy medal, wybity z okazji 40-lecia Izby Wytrzeźwień. Przyjęli go także inni duchowni: ks. prał. Wiesław Gutowski, gospodarz płockiej Kolegiaty św. Bartłomieja, ks. kan. Zbigniew Kaniecki – diecezjalny duszpasterz trzeźwości, ks. kan. Szczepan Bugaj – dyrektor Caritas Diecezji płockiej i ks. Adam Przeradzki, wicedyrektor tej organizacji.
Kazanie podczas Mszy św. wygłosił ks. Zbigniew Kaniecki: „Wasza służba jest szczególna. Człowiek nietrzeźwy może budzi co najwyżej litość. Nie jest łatwo wobec takiej osoby zająć postawę służebną. Jednak ten, który się dostaje do Izby Wytrzeźwień – jest człowiekiem. On potrzebuje szczególnej pomocy, aby mógł przyjąć prawdę, że jest człowiekiem stworzonym przez Boga do szczęścia doczesnego i wiecznego”” – głosił duszpasterz.
Życzył uczestnikom Mszy św., aby patronem ich pracy stał się Adam Chmielowski, czyli św. Brat Albert, który decyzją Konferencji Episkopatu Polski będzie patronem 2017 roku. 25 grudnia 2016 roku obchodzona będzie 100. rocznica jego śmierci. Za życia ofiarnie służył potrzebującym, wśród których byli też uzależnieni.
Ks. Kaniecki przypomniał także słowa apostoła trzeźwości Józefa Rybickiego, który pisał, że skuteczność walki z alkoholizmem jest wtedy realna, jeśli „integralnie i szczerze” współpracują ze sobą czynniki państwowe i kościelne, jeśli są włączone siły społeczne i religijne – „nie będzie skutecznej walki z alkoholizmem i bez Kościoła, i bez Państwa”.
Izba Wytrzeźwień w Płocku powstała 13 września 1976 r. Tylko w 2016 roku trafiło do niej około 2.800 osób. W ciągu roku zapewnia opiekę nie tylko osobom nietrzeźwym, ale także tym, którzy w czasie chłodu i zimna nie mają innego miejsca pobytu. Istniejący przy Izbie Punkt Higieny Sanitarnej zapewnia potrzebującym opiekę lekarską i terapeutyczną, odzież, środki higieny osobistej.
Osoby, które zgłoszą się do Izby, mogą liczyć na otrzymanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Poza tym z osobami uzależnionymi prowadzone są rozmowy nakłaniające do poddania się leczeniu odwykowemu, łącznie z wydaniem przez lekarza Izby skierowania na leczenie odwykowe dla osób wyrażających na to zgodę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.