Płock: Msza św. w 70. rocznicę Zbrodni Katyńskiej
11 kwietnia 2010 | 15:14 | eg Ⓒ Ⓟ
W płockim kościele pw. św. Stanisława Kostki odbyły się centralne obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Eucharystię poprzedziły dwie minuty ciszy w intencji ofiar tragedii pod Smoleńskiem. Rocznicowej Eucharystii przewodniczył salezjanin ks. Walerian Jastrzębiec-Święcicki, proboszcz parafii, który podkreślił, że jest sprawowana „o miłosierdzie Boże dla ofiar Katynia i ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem”.
„Podczas wczorajszej katastrofy zginał kwiat naszego narodu – mówił w homilii ks. Kazimierz Kurek z parafii św. Stanisława Kostki. – Miłość do Polski, do polskich bohaterów wiodła ich wczoraj nad katyńskie mogiły, aby w 70-lecie zbrodni wypowiedzieć te głębokie słowa `Jezu, ufam Tobie`. Aby wypowiedzieć te słowa z nadzieją zbawienia tysięcy synów i córek, którzy polegli i zostali zgładzeni na nieludzkiej ziemi. W słowach tych wypowiedziana jest także nasza nadzieja na pojednanie narodu polskiego z narodem rosyjskim” – podkreślił kaznodzieja.
Podkreślał, że świat przez lata „był pozbawiony pełnej informacji o tym co stało się w Katyniu, który jest symbolem polskiej kaźni”. Tymczasem po tragedii lotniczej, „w ciągu kilku godzin uświadomił sobie, że istnieje miejscowość, której nazwa jest symbolem okrucieństwa bezbożnego ateizmu” – „Jeżeli Europa chce zachować swoją tożsamość, musi uznać Katyń, musi uklęknąć przed Katyniem – akcentował ks. Kurek.
Przekonywał, że ofiara życia prezydenta Rzeczpospolitej prof. dra hab. Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki oraz tylu ważnych przedstawicieli naszego życia narodowego staje się testamentem dla nas wszystkich: „My dziś, cały naród, musimy podjąć ten testament, który można opisać słowami: być na służbie pamięci o naszych bohaterach i świętych. Ten testament musimy podjąć na ulicach Smoleńska, w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Starobielsku, Piatichatkach, Kuropatwach, podjąć w Mogadanie i na Wyspach Sołowieckich, i w tylu innych miejscach, które znaczone są życiem, śmiercią i poniżeniem naszych rodaków”- podkreślał ks. Kurek.
Na zakończenie Mszy św. głos zabrał prezydent Płocka Mirosław Milewski: „Katyń to dla nas miejsce mordu, Katyń to miejsce katastrofy lotniczej, Katyń to miejsce narodowej tragedii”. Przypomniał również, że w katastrofie zginęły dwie parlamentarzystki Ziemi Płockiej: senator Janina Felińska i posłanka Jolanta Szymanek-Deresz. Po Mszy św. złożono wiązanki przed tablicą pomordowanych podczas II wojny płocczan i zapalono znicze przed Dębami Pamięci, które rosną przy kościele.
W uroczystości wzięło udział ponad 30 pocztów sztandarowych, reprezentujących szkoły, instytucje i zakłady pracy, przedstawiciele organizacje kombatanckich m.in. Związku Sybiraków, Rodzin Katyńskich, Światowego Związku Armii Krajowej, harcerze z ZHR, władze samorządowe Płocka i powiatu płockiego oraz parlamentarzyści Ziemi Płockiej. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Polonia im. Ignacego Paderewskiego z Warszawy.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.