Drukuj Powrót do artykułu

Płock: Noc Muzeów w miejscach sakralnych (zapowiedź)

19.05.2017 , eg, Płock, 19-05-2017 Ⓒ ℗

Wystawę „Chrystus w sztuce” w Muzeum Diecezjalnym, zabytki bazyliki katedralnej, różne wydania Biblii protestanckiej i katakumby w katedrze mariawickiej będzie można zobaczyć w Płocku podczas Nocy Muzeów w nocy z 20 na 21 maja. Wstęp do wszystkich miejsc jest bezpłatny.

Muzeum Diecezjalne w Płocku zaprasza do Opactwa Pobenedyktyńskiego przy ul. Tumskiej 3 w godz. 18.00-24.00. Dostępne ekspozycje, to: Chrystus w sztuce, Skarbiec, U źródeł kultu Bożego Miłosierdzia, Biblia Płocka, Malarstwo Wiesławy Kwiatkowskiej. O godz. 17.00 w Sali Barokowej w Opactwie odbędzie się koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Płocku pod kierunkiem Izabeli Denst-Szydłowskiej. Motyw przewodni koncertu stanowić będą pieśni poświęcone tematyce maryjnej.

Bazylika katedralna płocka zaprasza gości na Noc Muzeów w godz. 19.00-24.00. O pełnych godzinach wystąpią młodzieżowe zespoły muzyczne z 15-minutowym programem: „Mam Nadzieję”, prowadzony przez Bogdana Marciniaka (Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku) oraz „Santiago”, prowadzony przez Ewę i Wojciecha Magierskich. Po każdym koncercie przez 30 minut po katedrze oprowadzał będzie proboszcz parafii katedralnej ks. kan. Stefan Cegłowski.

Z kolei katedrę Kościoła Starokatolickiego Mariawitów ul. Kazimierza Wielkiego 27A i jej katakumby będzie można zwiedzać o godz. 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00. Ponadto wystąpi Chór Młodzieżowy Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

Natomiast w parafii Kościoła ewangelicko-augsburskiego przy ul. Kazimierza Wielkiego 39 w godz. 16.00-19.00 będzie można obejrzeć Biblie w różnych językach, zobaczyć zabytkowy cmentarz oraz dowiedzieć się, czym różni się ten Kościół od Kościoła katolickiego.

Na Noc Muzeów zaprasza też Muzeum Żydów Mazowieckich przy ul. Kwiatka 7, na: konsumpcję kawy po żydowsku, scenki teatralne o humorze żydowskim w wykonaniu Teatru Per Se, wystawę plastyczną „Życie sztetla”.

Warto też odwiedzić gmach Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka S. Małachowskiego (ul. S. Małachowskiego 1), aby w godz. 18.00-23.00 zwiedzić zabytkową aulę z religijną polichromią Władysława Drapiewskiego (autora fresków w katedrze), muzeum z reliktami średniowiecznej kolegiaty św. Michała Archanioła oraz wejść na gotycką wieżę.

Dokładny program Nocy Muzeów w Płocku znajduje się na stronie: www.turystykaplock.eu.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.