Drukuj Powrót do artykułu

Płock: obchody 74. rocznicy Powstania Warszawskiego

30 lipca 2018 | 14:16 | eg | Płock Ⓒ Ⓟ

Uroczysty apel przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu przy Alejach Kobylińskiego w godzinie „W” zaplanowano 1 sierpnia w Płocku, w ramach obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W powstańczych walkach uczestniczyło prawdopodobnie 59 płocczan.

Uroczystości upamiętniające 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się 1 sierpnia o godzinie 17.00 przy pomniku upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej, znajdującym się na cmentarzu przy Alejach Kobylińskiego w centrum Płocka. Tegoroczna zmiana miejsca jest spowodowana remontem Płyty Nieznanego Żołnierza. W apelu wezmą udział kombatanci, władze miasta, przedstawiciele szkół i instytucji oraz duchowieństwa.

Najpierw włączone zostaną syreny alarmowe. Nadany zostanie jednominutowy, ciągły sygnał. Potem płocczanie wysłuchają rozkazu komendanta Hufca ZHP Płock im. Obrońców Płocka 1920 roku, upamiętniającego 74. rocznicę wybuchu powstania. Poszczególne delegacje złożą kwiaty i zapalą znicze.

W uroczystości mogą wziąć udział wszyscy chętni, którzy w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości chcą w szczególny sposób pamiętać o powstańcach warszawskich.

W Powstaniu Warszawskim walczyło 59 płocczan oraz osób pochodzących z okolic Płocka Wśród nich są m.in. Hanna Bąkowska ps. Hanka. Katarzyna Nowakowska ps. Kasia, Hanna Zielińska ps. Cyranka, Waldemar Danielik ps. Wyrwa, Sabina Gąsiorowska ps. Busia, Zofia Hejke-Sawicz ps. Zosia. Ponadto w warszawskim Śródmieściu walecznością zasłynął 15. Pułk piechoty AK pod dowództwem ppłka Franciszka Rataja ps. Paweł. W jego szeregach walczyło dwóch niepełnoletnich płocczan: Tadeusz Paczkowski i Czesław Jóźwiak.

Na uwagę zasługuje postać zmarłego w 2012 r. Marka Gajewskiego ps. Aramis. W powstaniu walczył będąc żołnierzem Armii Krajowej Grupy Kampinos. Zdobywał m.in. Dworzec Gdański, nacierał na Sieraków, walczył w bitwie pod Jaktorowem i Zosinymi Budami. Pod koniec powstania razem z kolegami z oddziału ruszył w kierunku Kielecczyzny. Jego oddział partyzancki walczył w okolicach miejscowości Końskie i w lasach koło Spały.

Po wojnie Marek Gajewski, niemal do końca życia, aktywnie działał w organizacjach kombatanckich i organizował konkursy historyczne, za co był wielokrotnie odznaczany, posiadał m.in. Krzyż Walecznych i odznakę honorową Ministerstwa Obrony Narodowej.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.