Płock: obchody 200-lecia Teatru Dramatycznego
20 października 2012 | 20:37 | eg Ⓒ Ⓟ
Mszą św. w bazylice katedralnej pod przewodnictwem bpa Piotra Libery w intencji twórców teatru rozpoczęto jubileuszowe obchody 200-lecia Teatru Dramatycznego im. J. Szaniawskiego w Płocku. W słowie skierowanym do jej uczestników mówił, że w teatrze najważniejsze jest przekazywanie wartości. W programie obchodów jest także sesja naukowa i premiera „Hamleta”.
Bp Piotr Libera odwołał się do pieśni „Czego chcesz od nas Panie” według Jana Kochanowskiego. Stwierdził, że w piękny, artystyczny sposób pokazuje ona, jakie ma być ludzkie dziękczynienie Bogu, w jaki sposób należy Mu okazywać wdzięczność. To dziękczynienie ma swoje uzasadnienie w perspektywie 200 lat istnienia teatru.
„Ludziom kultury i ludziom teatru należą się podziękowania za wartości, które przekazują. Patron płockiego teatru Jerzy Szaniawski mówił, że przedstawienie nie kończy się wraz z opuszczeniem kurtyny, ale ono trwa, pracuje, niesie przesłanie, pomaga stać się świadkami”, stwierdzał biskup płocki.
Podczas Mszy św. homilię wygłosił ks. kan. dr Andrzej Leleń, duszpasterz środowisk twórczych w diecezji płockiej. Mówił w niej m.in. o wieloletnich związkach teatru z Kościołem, chociażby poprzez udział w Tygodniach Kultury Chrześcijańskiej czy realizacje sztuk Karola Wojtyły.
„Chrystus przyszedł do nas jako światłość świata. My mamy za tą światłością podążać. Ludzie teatru są sługami słowa w prawdzie i w światłości. Powinni dążyć do tych spraw, bo tylko wówczas będą mogli osiągnąć sukces”, przekonywał uczestników Mszy św.
Kolejnym punktem programu była sesja naukowa w Towarzystwie Naukowym Płockim. Prelegenci – m.in. ks. prof. Michał M. Grzybowski, Lena Szatkowska, Marek Mokrowiecki – dyrektor teatru, dr Bohdan Urbankowski, dr Barbara Konarska-Pabiniak – mówili o kościelnych tradycjach teatralnych na Mazowszu, pierwszej siedzibie teatru w Płocku, teatrze w mediach. Ponadto odbyła się prezentacja książki B. Konarskiej-Pabiniak „Teatr w Płocku 1812–2012”.
Po sesji na Wzgórzu Tumskim wmurowano tablicę upamiętniającą powstanie teatru w Płocku w 1812 roku, potem odbył się happening pt. „Był teatr…”.
Jubileuszowe obchody zakończą się wieczorem w Teatrze Dramatycznym uroczystą galą, połączoną z wręczeniem odznaczeń państwowych pracownikom teatru i premierą „Hamleta” W. Szekspira, w reżyserii Marka Mokrowieckiego. Ponadto otwarte zostaną dwie wystawy: „Ten stary Teatr” autorstwa Adama Łukawskiego i „Nowe plakaty teatralne” Mirosława Łakomskiego z niepublikowanymi plakatami do sztuk wystawianych w płockim teatrze.
Teatr w Płocku powstał w 1812 r. z inicjatywy prefekta departamentu płockiego Rajmunda Rembielińskiego. Pierwszą siedzibę miał w budynku po kościele św. Trójcy przy ul. Piekarskiej, nowy fronton otrzymał w 1822 r. W 1940 r. budynek został zniszczonym przez Niemców. Zawodowa scena wznowiła działalność w 1975 r., w budynku przy Nowym Rynku. Patronami teatru zostali: Ryszarda Hanin i Tadeusz łomnicki, a pierwszym dyrektorem Jerzy Skotnicki. W 1980 r. Teatr Dramatyczny otrzymał imię Jerzego Szaniawskiego. Od 1990 r. dyrektorem placówki jest Marek Mokrowiecki. W 2007 r. teatr pracuje w nowym, nowoczesnym budynku. Na jego deskach wystawiono m.in. „Jeremiasza” i „Przed sklepem jubilera” Karola Wojtyły.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.