Płock: obchody 80. rocznicy objawienia Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie
23 lutego 2011 | 09:19 | eg Ⓒ Ⓟ
Kilka tysięcy wiernych odwiedziło płockie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia 22 lutego, w 80. rocznicę pierwszego objawienia obrazu Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie Kowalskiej. Główne uroczystości odbyły się w kościele św. Bartłomieja, przewodniczył im bp Piotr Libera. W homilii podkreślał, że od 80 lat Jezus „rozlewa na cały świat strumienie Swego miłosierdzia”.
Główne uroczystości 80. rocznicy objawienia się obrazu Jezusa Miłosiernego św. Siostrze Faustynie Kowalskiej rozpoczęły się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia przy Starym Rynku w Płocku. Zgromadzonych wiernych witał rektor sanktuarium ks. kan. Mieczysław Ochtyra, który przypomniał, że to miejsce ma charakter szczególny, jest źródłem nadziei dla wszystkich, którzy szukają w nim pocieszenia. Zaznaczył, że wciąż przybywa wiernych, którzy tu przychodzą. Następnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego poprowadził bp Piotr Libera.
Po wspólnej modlitwie wszyscy przeszli w procesji do pobliskiego kościoła św. Bartłomieja (farnego). Był w niej niesiony obraz Jezusa Miłosiernego oraz relikwie św. Faustyny. Proboszcz ks. kan. Wiesław Gutowski przypomniał, że miejsce, którym obchodzona jest 80. rocznica objawień Jezusa Miłosiernego znajduje się na ziemi świętej: w kościele parafii św. Bartłomieja znajduje się sarkofag Sługi Bożej s. Józefy Hałacińskiej – założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasjonistek, chętnie przychodziła tu na modlitwę z pobliskiego klasztoru s. Faustyna Kowalska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, a 20 lat temu Płock odwiedził Jan Paweł II, niebawem beatyfikowany.
Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Libera. W homilii zaznaczył, że sprawowana Eucharystia jest dziękczynieniem za to, że Jezus wybrał Płock na miejsce, w którym poniekąd „wszystko się zaczęło”, a także przebłaganiem za grzechy przeciwko Miłości miłosiernej. Zbiegło się ono z liturgicznym świętem Katedry Świętego Piotra Apostoła, na której przez prawie 27 lat zasiadał Ojciec Święty Jan Paweł II. Hierarcha zapewnił, że Płock i diecezja płocka pragnie się dobrze przygotować na dzień beatyfikacji Papieża, który kanonizował św. Siostrę Faustynę i „oddał cały świat Miłości Miłosiernej”.
Przekonywał, że pomimo upływu 80 lat, przesłanie zawarte w obrazie „Jezu, ufam Tobie” i misja, jaką zlecił Chrystus św. Faustynie, wciąż czekają one na odkrycie, „a przede wszystkim na wypełnienie się w życiu każdego człowieka”. Wciąż wielu płocczan nie wie, że w ich mieście jest Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, z więc nie zna „geografii Bożego miłosierdzia”.
„Bóg nie rezygnuje z człowieka. Wyprowadza na pustynię szarej codzienności, by mówić do jego serca. Taki właśnie Bóg objawił się Siostrze Faustynie. Bóg pełen miłosierdzia. Zakrył On tajemnicę miłosierdzia przed `mądrymi i roztropnymi`, a objawił tej, która skończyła niecałe trzy klasy szkoły podstawowej. Nie znała języków obcych. Nigdy nie była za granicą. Pracowała jako służąca, pomoc kuchenna, sprzedawczyni w sklepie i ogrodniczka. Kierowana była na badania psychiatryczne jako podejrzana o chorobę umysłową. Losy Siostry Faustyny Kowalskiej pokazują, że Bóg może wejść w życie człowieka wszędzie, nawet w niewielkiej celi klasztornej przy Starym Rynku w Płocku” – przypomniał ordynariusz płocki.
„Kult Bożego miłosierdzia zatacza coraz szersze kręgi. Koronkę do miłosierdzia odmawiają murzyni w kaplicy misyjnej w Zambii. Libańska baletnica mówi o sobie, że jest apostołem Bożego Miłosierdzia. Z Reunion – maleńkiej wyspy na Oceanie Indyjskim – przybywają do Płocka pielgrzymi pragnący poznać św. Faustynę i głoszone przez nią przesłanie Miłosierdzia. Coraz więcej jest czcicieli miłosierdzia Bożego z kraju i spoza Polski. Od osiemdziesięciu lat spogląda na nas z obrazu Pan Jezus miłosierny i rozlewa na nas i świat cały strumienie Swego miłosierdzia. Patrzy na nas i każdemu błogosławi” – podkreślał hierarcha.
Bp Libera zapowiedział także, że w niedzielę 6 marca w parafiach diecezji płockiej przeprowadzona zostanie zbiórka pieniędzy, które zostaną przeznaczone na rozbudowę płockiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.
W uroczystościach uczestniczyła matka Petra Kowalczyk, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, przełożona płockiego domu zakonnego s. Klawera Wolska, siostry z płockich zakonów, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego. Mimo niskiej temperatury nie zawiedli wierni, którzy tłumnie wypełnili płocką świątynię i plac przed nią. Za udział w uroczystości duchowieństwu i wiernym dziękowała s. Angelika Krystyan ze ZSMBM. Po Eucharystii odbył się koncert Zespołu Muzyki Chóralnej „Lumen” z Poznania o Miłosierdziu Bożym. Zespół ten śpiewał także podczas Mszy św.
Wierni z Płocka i Polski przez cały dzień odwiedzali miejsca związane z kultem św. Siostry Faustyny Kowalskiej. Odwiedzali Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, katedrę, kościół św. Bartłomieja. Mimo mroźnej pogody, szacuje się że do Płocka przyjechało kilka tysięcy osób.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.